Suveniri su tu da nam pomognu kako bismo neke bitne trenutke sačuvali od zaborava.
Uspomene blede…
Ukoliko se osvrnemo oko sebe i dobro osmotrimo trenutke koji su nam se dešavali nekoliko godina unazad, shvatićemo da nam na kraju i ne ostane mnogo toga, osim stečenih uspomena.
Reč suvenir na francuskom jeziku znači uspomena i označava predmet koji se kupuje obično na putovanjima, te je posebno autentičan i lako prepoznatljiv u odnosu na mesto na kome smo ga kupili.
Njegov najbitniji zadatak je da onome ko ga kupi pruži najverniju sliku države, ili grada u kojem je kupljen.
Suveniri su obično veoma malih dimenzija, lako su prenosivi, jeftini i izrađeni tako da njima možete natrpati pune džepove i odneti ih svima.
Estetika je, kod ovakvih predmeta, veoma bitna. Ona je ono što prodaje proizvod i što nam iznova budi emociju i sećanje na neko lepo putovanje i stvari koje smo doživeli.
Tako je potpuno normalno da kada, dok brišete prašinu sa svojih polica u domu, te u ruku uzmete malu venecijansku gondolu, ponovo na trenutak otputujete u romantičnu Italiju.
Predmeti koji mogu da posluže kao suveniri su razni. Najčešće se tu nađu magneti za frižider, razglednice, majice, kape, šeširi, poštanske markice itd…
Međutim, u našem gradu se kao suveniri sve češće mogu naći hrana i piće tipični za Vojvodinu i podneblje u kome živimo.
Stranci, koji odlaze svojim kućama, najčešće vole da ponesu frakliće, ili čak velike flaše, domaće rakije.
Za oko im posebno zapadnu i delovi naših narodnih nošnji, ali i veoma ukusan domaći med koji je, razume se, najbolji koji su probali.
Zapravo, svi koji posete Novi Sad, najviše se oduševe onim predmetima koji su proizvod domaćih radinosti i predstavljaju produkte truda naših zanatlija.
Novosađani posebno vole da svojim prijateljima poklanjaju ove sentimentalne sitnice. Zašto?
Zato što uz fraklić domaće rakije, ili uz komad narodne nošnje uvek ide i neka interesantna istorijska priča o tom predmetu. Barem smo mi poznati po tome da uvek imamo inspiracije za pričanje nekih novih priča.
Cene suvenira kod nas još uvek nisu dostigle svoj vrhunac. Moramo priznati da, gde god da otputujemo, oni koštaju znatno više. U Novom Sadu ih možete naći po veoma pristupačnim cenama.
Jedna od mogućih lokacija za vašu sentimentalnu kupovinu jeste suvenirnica “Suveniri“ u Dunavskoj ulici. Posebna stvar kod ove suvenirnice jeste što sarađuje sa Spomen zbirkom Pavla Beljanskog, tako da ćete ovde moći da pazarite reprodukcije fresaka iz srpskih manastira, ali i replike umetničkih dela koja se nalaze u Zbirci.
Pored ove, u najužem centru grada nalazi se još nekoliko poznatih suvenirnica, a možda će vam pre nego što obratite pažnju na njih, fokus na trenutak ukrasti nekoliko štandova sa suvenirima razbacanim svuda po šetalištu.
Zaposleni na njima, uvek će vam ljubazno objasniti zašto je predmet za koji ste se zainteresovali poseban i dati toplu preporuku šta vam je najbolje da uzmete za sebe, a šta nekome na poklon.
Novosađani bi, takođe, rekli da je nedavno otvorena još jedna suvenirnica sa posebnom notom – “Naše nasleđe“.
Međutim, istina je da je ovaj lokal u Dunavskoj ulici mnogo više od toga. Udruženje “Naše nasleđe“ u svojoj kolekciji čuva radove više od sedamdeset dva udruženja žena sa područja Vojvodine.
Recite mi, da li postoji bolji način da se očuva identitet i kultura jednog naroda, te da se sa njegovom tradicijom upoznaju kako stranci, tako i domaće, mlađe, generacije?
Dakle, ustanovili smo da je surova istina da uspomene, ipak, blede. Ali uvek postoje one tehnike “prve pomoći“ kojima ćemo ih svaki put reanimirati i održati živim.
Sreća na kraju dana jeste u sitnicama, a suveniri su upravo to.
Preuzmite android aplikaciju.