Како саопштавају из Дома здравља „Нови Сад“, овогодишња тема обележавања 1. децембра 2021. године, Светског дана борбе против ХИВ-а/АИДС-а је: „Окончање епидемије ХИВ-а: равноправан приступ, свачији глас.“
Епидемија ХИВ инфекције у последњих 40 година, колико званично траје, однела је преко 36 милиона живота.
Међутим, интензиван рад на превенцији, раном откривању (већој доступности тестова у сиромашним регијама у којима је и највећи број заражених) и отпочињањем лечења након што се потврди инфекција (већој доступности лекова), број особа којима је потврђена инфекција почео је да опада, тако да је претходне (2020. године) ХИВ откривен код 1,5 милиона људи, односно, око 680.000 особа је умрло од АИДС-а, што је мање у односу на период од пре 10-15 година, али и даље забрињавајуће.
Према подацима Светске здравствене организације, у свету живи 37,7 милиона људи са ХИВ-ом, а две трећине заражених су на афричком континенту.
Саветовалиште за младе Дома здравља „Нови Сад“ постоји од 2004. године и за протеклих 17 година остварило је веома успешну сарадњу са основним и средњим школама у нашем граду и припадајућим приградским насељима, а едукације организују најчешће у договору са стручним сарадницима школа.
У оквиру часова биологије у основној школи обрађују се сексуално преносиве инфекције, укључујући и ХИВ, али је то тема која је уврштена и у здравствено васпитни рад на промоцији репродуктивног здравља младих који тим Дома здравља „Нови Сад“ континуирано спроводи последњих 17 година међу ученицима завршних разреда основних и у средњих школа на територији Града Новог Сада и Општине Сремски Карловци.
Такође, Градска управа за здравство препознала је важност упознавања младих са ХИВ инфекцијом, како са аспекта превенције, тако и дестигматизације особа које живе са ХИВ-ом, и последњих неколико година подржава кроз пројекат „Шта знам о ХИВ-у“, који је намењен ученицима осмих разреда.
Тим Дома здравља „Нови Сад“ скреће пажњу младима да треба да знају да друштвене мреже могу бити „мач са две оштрице“, извор корисних информација, али и опасних дезинформација и кроз рад покушавају да их усмере на проверене изворе.
Дугогодишњи рад са младима, лекције из биологије у којима се обрађује ово обољење и доступне информације довеле су до тога да данас млади све више препознају разлику између ХИВ-а и АИДС-а.
ХИВ инфекција се НЕ преноси ваздухом, водом, уједом комарца, руковањем, сузама, знојем, столицом, урином.
Вируса има довољно да би се могао пренети у крви, сперми, вагиналном секрету и мајчином млеку. Стога, преноси се приликом полног односа без кондома, односно, преко крви (например, заражен прибор код интравенских корисника дрога или пирсинг који се врши нестерилним прибором) и са мајке на дете (током трудноће, порођаја или дојењем).
Преузмите андроид апликацију.