Велика суша широм Европе, која траје недељама, довела је незапамћено ниског водостаја река и језера, откривајући нека дуго потопљена археолошка блага, али и нежељене опасности.
Друга највећа европска река, Дунав, због суше је достигао један од најнижих нивоа у последњих сто година, откривајући у Србији олупине преко 20 немачких ратних бродова потопљених током Другог светског рата у близини места Прахова.
У многима је још увек на тоне муниције и експлозива и представљају опасност за бродаре, наводи Ројтерс.
Пловила су међу стотинама, које је 1944. године црноморска флота нацистичке Немачке потопила дуж Дунава, док се повлачила од напредујућих совјетских снага, и још увек ометају речни саобраћај током ниског водостаја и представљају еколошку опасност.
У Шпанији, која трпи најгору сушу у последњих неколико деценија, археолози су били одушевљени појавом праисторијског каменог круга названог „шпански Стоунхенџ“ који је обично прекривен водом вештачког језера.
Познат као Долмен Гвадалперала, састављен је од 150 кружно аранжираних гранитних стена, и верује се да је формиран у петом миленијуму пре нове ере, наводи Ројтерс.
Тренутно су потпуно откривене, јер је ниво воде акумулације Валдеканас драстично опао на само 28 одсто капацитета.
Ово налазиште пронашао је немачки археолог Хуго Обермајер 1926. године, али је оно потопљено изградњом бране и пуњењем вештачког језера 1963. године током владавине диктатора Франсиска Франка, а од тада стене су биле само четири пута делимично видљиве током изузетно интензивних сушних периода.
Низак водостај река открио је у Немачкој такозвано „камење глади“ дуж реке Рајне, злокобна упозорења предака о раздобљима беде.
То су стене речног корита, које су видљиве само када је водостај изузетно низак.
У њих су уклесане поруке које су оставили људи из претходних епоха о катастрофама изазваним недостатком воде, пружајући јединствени подсетник на тешкоће са којима су се суочавали током претходних суша, наводи британска агенција.
Године видљиве на камењу које се појавило у Вормсу, јужно од Франкфурта, и Рајндорфу, близу Леверкузена, укључују 1947, 1959, 2003. и 2018.
И у Италији, која је прогласила ванредно стање за подручја око реке По, крајем јула је низак водостај најдуже реке у земљи, открио претходно потопљену бомбу од 450 кг из Другог светског рата.
Око 3.000 људи који живе у близини села Борго Вирђилио на северу земље, у близини града Мантове, евакуисано је када су војни стручњаци деактивирали и извели контролисану експлозију америчке експлозивне направе раније овог месеца, преноси Ројтерс.
Преузмите андроид апликацију.