Početna > Srbija
Srbija

Superkompjuter preduslov za razvoj veštačke inteligencije

Superkompjuter, koji je pušten u rad u Državnom data centru u Kragujevcu, preduslov je za razvoj veštačke inteligencije i doprineće bržem tehnološkom, ali i privrednom razvoju naše zemlje, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić.
Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Gostujući na TV Pink, Brnabić je kazala da je Vlada Srbije 2016. godine prepoznala da naša zemlja ima potencijala u oblasti četvrte industrijske revolucije, a zahvaljujući pametnim mladim ljudima.

Brnabićeva je kazala da je zato država odlučila da više ulaže u digitalno obrazovanje, zbog čega je uvedeno programiranje kao obavezan predmet u osnovnim školama, digitalizovana javna uprava, povećano ulaganje u startap kompanije, preduzetništvo, da su s tim ciljem osnovana četiri naučno-tehnološka parka…

Sve što je do sada urađeno u oblasti digitalne industrije, kaže Brnabićeva, dalo je rezultate jer je broj radnika u toj oblasti dupliran, a izvoz je i tri puta veći u odnosu na 2016. godinu.

Očekuje se, dodaje, da će izvoz našeg IT sektora u ovoj godini biti blizu ili više od 1,8 milijardi evra.

„To znači da je naša zemlja izvezla pameti i rešenja u svet u iznosu od 1,8 milijardi evra. S druge strane, naše kompanije su uvezle malo manje od 800 miliona evra u toj oblasti, što znači da je nama suficit preko milijardu evra“, rekla je Brnabićeva.

Ističe i da je zahvaljujući svemu tome Srbija ne samo uhvatila korak sa svim što se dešavalo u oblasti četvrte industrijske revolucije, već je otišla i korak dalje.

Brnabićeva ukazuje da je taj „korak dalje“ upravo veštačka inteligencija, dodajući da je to sada već peta industrijska revolucija, jer obuhvata biotehnologiju i biomedicinu.

„Napravili smo 2020. godine Strategiju razvoja veštačke inteligencije, to je taj korak dalje i napravili smo Strategiju tek kao 26 zemlja u svetu, a prva u ovom delu Evrope. Na toj strategiji radili su timovi ljudi iz dijaspore, onih koji su se vratili iz inostranstva, sa fakulteta, dakle najeminentniji stručnjaci i mladi koji imaju te kompanije“, navela je Brnabićeva. Za razvoj veštačke integligencije, objašnjava, od ključne važnosti bilo je postavljanje suprekompjutera, bez koga se, kako kaže, ne može obraditi velika količina podataka koja je potrebna za veštačku inteligenciju.

Ta veštacka inteligencija, navodi, koristiće se ne samo u oblasti medicine, već i poljoprivrede, ekologije i ostalih polja.

Premijerka je najavila i da će u četvrtak biti otvoren prvi Centar za sekvenciranje genoma, i objasnila da će njegov cilj biti da do 2030. godine Srbija ima personalizovanu medicinu koja podrazumeva da se na osnovu gena jednog čoveka utvrde njegove predispozicije za određene bolesti, kako bi se sa preventivom lečenja počelo na vreme, a njegov život bio produžen.

Predsednik Srbije: “Superkompjuter u Kragujevcu važan i za poljoprivredu i ekologiju”

Preuzmite android aplikaciju.