Hiljade vatrogasaca bore se sa šumskim požarima u Portugaliji, Španiji, Grčkoj, Francuskoj, Italiji. Mnogi stanovnici morali su da budu evakuisani.
Toplotni talas koji je zahvatio Evropu odnosi i živote. Temperatura u Portugaliji dostiže i 47 stepeni.
Na severu Portugalije, pilot je poginuo kada se njegov avion za gašenje požara srušio u oblasti Foz Koa, blizu španske granice. U južnoj Španiji, u blizini Kosta del Sol, oko 2.300 ljudi moralo je da beži od požara koji se širio u brdima.
Od utorka, temperature su porasle na 47 Celzijusovih stepeni u Portugaliji i iznad 40 u Španiji, a zbog suve zemlje lako dolazi i do požara.
Zbog vrućine u ovim zemljama umrlo je više od 300 ljudi, prenosi španski mediji.
Područja zahvaćena požarima u Portugaliji su severoistočno od grada Porta. Požari su ove godine uništili 30.000 hektara zemlje – najveću površinu od leta 2017. godine, kada je Portugalija pretrpela razorne požare u kojima je stradalo oko 100 ljudi.
Požari pustoše i oblasti francuskog regiona Žironda, gde je evakuisano više od 12.000 ljudi.
Turisti na plaži u Toremolinosu videli su velike oblake dima kako se dižu u brdima, gde je nekoliko letelica gasilo vatru.
Lokalni stanovnici opisuju šumske požare u jugozapadnoj Francuskoj kao „post-apokaliptične“. Još jedan požar južno od Bordoa opustošio je skoro 10.000 hektara.
U Velikoj Britaniji proglašena je vanredna situacija nakon upozorenja na crveni meteo-alarm.
Pogođeni su i drugi delovi Mediterana. U Italiji, vlada je proglasila vanrednu situaciju, a najduža reka u zemlji na nekim mestima je tek potok.
U Grčkoj, vatrogasci se bore sa požarima u oblasti Feriza, oko 50 kilometara jugoistočno od Atine, i blizu Retimna, na severnoj obali Krita. Sedam sela je evakuisano u blizini Retimna.
U severnom Maroku nekoliko sela je moralo da bude evakuisano, jer su požari zahvatili deo te zemlje. Jedno selo je potpuno uništeno, a najmanje jedna osoba je poginula u požaru.
I Hrvatsku su zahvatili veliki požari kod Šibenika u kojima je izgorelo najmanje 20 kuća.
Požar u Bosni i Hercegovini, takođe su aktivni, kod Boračkog jezera delovali su i helikopteri.
Na području Hercegovačko-neretvanskog kantona aktivna su dva požara, i to u Konjicu i Čitluku.
Toplotni talasi su postali češći, intenzivniji i duže traju zbog klimatskih promena.
Preuzmite android aplikaciju.