Почетна > Србија
Србија

Суботица као логистички центар за железницу

Суботица би наредних година могла да добије нови, модеран железнички логистички центар.
Фотo: Unsplash/Ankush Minda

Припрема идејног пројекта за тај центар, један је од задатака прекограничног ИПА пројекта „Инпутранс“, који град на северу Војводине реализује у сарадњи са партнерима из Србије и Мађарске, преноси РТВ.

Пројекат „Инпутранс“ усклађен је са изградњом брзе пруге између Београда и Будимпеште, а поред идејног пројекта за логистички центар у Суботици, исти пројекти биће припремљени и за будуће логистиче центре у Кишкунхалашу и Новом Саду. Конкретно суботички железнички логистички центар биће смештен у Индустријској зони „Мали Бајмок“.

„У пројекту Београд – Будимпешта је предвиђено одвајање овог колосека, а што се тиче путног правца ту је аутопут и Y-крак на корак од ове индустријске зоне. Све је дато и све је на располагању да логистички центар успешно функционише“, објашњава Имре Керн, заменик градоначелника Суботице.

Како је на истакао председник Скупштине града Балинт Пастор, изградњом логистичког центра и улагањем у железничку инфраструктуру, Суботица поново постаје значајно чвориште у Европи.

„Златно доба Суботице, или једно од златних доба Суботице је било крајем деветнаестог и почетком двадесетог века, када се железничке инфраструктура изградила у нашег граду и када је Суботица била повезана са највећим градовима региона. С обзиром на ту чињеницу можемо очекивати нешто слично и у данашње време“, додаје Пастор.

Пројекат „Инпутранс“ има вишеструки значај. Поред побољшања јавног превоза путника и терета у прекограничном подручју, пројекат ће такође допринети и поједностављењу процедура за прелазак границе и увођењу паметних решења у логистици и транспорту. Осим тога Суботица ће добити и две модерне, интерактивне табле.

„Једна ће бити на главној аутобуској станици у Суботици, а друга на железничкој станици и оне ће садржати информације о реду вожње што се одвија у Суботици. Такође ће се појављивати на тим таблама информације о неким туристичким садржајима у граду“, каже Харгита Ерчи, пројект менаџер.

Укупна вредност пројекта је 1,4 милиона евра, од чега је Суботици намењено 280 хиљада евра.

Још вести из категорије „Србија“ прочитајте овде.

 

Преузмите андроид апликацију.