Početna > Život i stil
Život i stil

Studija sa Harvarda koja je trajala 85 godina otkrila kako se gaje uspešna deca

Jedna studija koja traje decenijama pokazuje da roditelji određenim potezima i te kako mogu da pomognu svojoj deci da jednog dana postanu vrlo uspešni ljudi.
Foto: Pexels/helen1

Postoji li zaista neki konkretan način na koji se gaje uspešna deca? Ispostavlja se da postoji. Kroz 85-godišnju višegeneracijsku studiju na Harvardu, koja i dalje traje, istraživači su procenili šta se krije iza više od 700 vrlo uspešnih osoba. Otkrili su snažnu vezu između obavljanja kućnih poslova i kasnijeg profesionalnog uspeha.

Pokazalo se da deca koja su uključena u zajedničke zadatke i obaveze i koja znaju da su deo većeg sistema osećaju se više vredno. Ona zbog toga mogu da uvide potrebe onih oko sebe i stoga su spremnija da pomognu drugima.

Ukratko, takva deca izrastaju u manje egocentrične ljude i ne misle da drugi treba da sve odrađuju za njih. Samim tim oni razvijaju bolju radnu etiku.

Sve to dovodi do većih šansi za uspeh u karijeri, a u srži su timski rad, empatija, radna etika, spremnost ne samo da vodite već i sledite.

Takođe, veća je verovatnoća da će deca koja obavljaju kućne poslove biti srećnija kad odrastu. Studija objavljena u magazinu Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics otkrila je da deca koja počnu da pomažu u manjim kućnim poslovima sa četiri, pet godina imaju više samopouzdanja i efikasnija su.

Objašnjenje je sledeće – zbog tih postignuća ona se osećaju dobro; prija im i pohvala za ono što su uradili, čak i ako je to samo sklanjanje igračaka jer to ume da bude velika stvar za malo dete.

Istraživači ističu da u poređenju sa decom koja redovno obavljaju kućne poslove ona deca koja retko to rade nisu toliko uspešna ni u akademskim sposobnostima, ni u odnosu sa vršnjacima, a i manje su zadovoljna sobom i okruženjem.

Ti kućni poslovi umeju da budu posebno blagotvorni za decu ako su timski rad. Jedno je ako dete samo pakuje svoje igračke, a drugo ako brat ili sestra za to vreme sređuje odeću jer je to zajednični napor i onda dete na svoje zaduženje gleda kao na deo većeg ekosistema u kome su svi zajedno.

A to je savršena metafora za kasniji uspeh jer niko nikada ne uradi ništa zaista vredno bez pomoći i podrške.

Namirnice koje treba da izbegavate da biste sprečili visceralnu masnoću

Preuzmite android aplikaciju.