Stručnjaci za sajber bezbednost otkrili su da se u trećem kvartalu ove godine broj korisnika koji su se susreli sa aplikacijama koje izgledaju kao besplatni VPN na globalnom nivou povećao 2,5 puta u odnosu na drugi kvartal.
Ove aplikacije su malveri ili programi koji bi potencijalno mogli biti iskorišćeni od zlonamernih aktera, navode stručnjaci kompanije Kasperski i dodaju da se ovaj porast nastavio i u četvrtom kvartalu.
VPN (Virtual Private Netnjork) je usluga koja ima za cilj da korisnicima pruži sigurnost i privatnost tako što sakriva njihovu IP adresu. Rezultat toga je da dobavljač internet usluga (ISP) i ostale treće strane ne mogu da vide koje sajtove korisnik posećuje ili koji podaci se šalju i primaju.
Popularna funkcija VPN-a za individualne korisnike je mogućnost „promene“ lokacije prelaskom na server u drugoj zemlji.
Ova funkcija omogućava pristup geografski ograničenom veb sadržaju, poput emisija na striming servisima, objašnjavaju stručnjaci iz ove kompanije.
Kako je navedeno, postoji sve veća potražnja za VPN aplikacijama na svim platformama, uključujući pametne telefone i računare.
Korisnici često veruju da je, ako pronađu VPN aplikaciju u zvaničnoj prodavnici, ona bezbedna i može se koristiti za pristup sadržaju koji je inače nedostupan na njihovoj lokaciji.
Takođe, misle da je još bolje ako je ova VPN usluga besplatna.
Međutim, ovo je često zamka, kao što to dokazuju nedavni slučajevi i naše statistike koje pokazuju porast susreta s malicioznim VPN aplikacijama.
Južna Koreja: Hakeri povezani sa Severnom Korejom odgovorni za pljačku kriptovalute
Preuzmite android aplikaciju.