Evo zašto je važno da deca do šeste godine života ne koriste previše telefone i druge uređaje.
Svi znamo da telefoni loše utiču na razvoj dece, a ipak se na svakom koraku mogu videti mališani kako gledaju u ekrane pred sobom, potpuno nesvesni ičeg drugog oko sebe.
Upotreba telefona posebno je štetna za malu decu, a profesorka i naučnica koja se bavi istraživanjem dečje psihologije, Lijana Azevedo je istakla da je u dečjem razvoju ključno prvih šest godina života, te da je najbolje deci do tog uzrasta ne dopuštati da vreme provode pred ekranom.
Stvar je u tome da se do šeste godine razvija većina motoričkih sposobnosti i komunikacijskih veština, koje deca najbolje razvijaju u kontaktu sa drugima. Ukoliko im se previše rano daju telefoni ili neki drugi ekrani, deca lako zamene uobičajene igračke i igre sa vršnjacima vremenom koje provode uz mobilni telefon.
Pored toga, neke studije su pokazale da količina sive mase u mozgu dostiže vrhunac nešto malo pre šeste godine života. Kako se ne bi narušio proces razvoja mentalnih sposobnosti, najbolje je da se do tada izbegava izlaganje dece ekranima.
Deca stara do dve godine ne bi trebalo uopšte da provode vreme pred ekranima, dok petogodišnjaci mogu da koriste telefone, tablete, računare, ali ne duže od sat vremena dnevno.
Naučnici su istakli i da su deca mlađa od šest godina posebno osetljiva na plavu svestlost koju emituju uređaji, a koja može da ometa i njihov san.
Preuzmite android aplikaciju.