Početna > Srbija
Srbija

Stručnjaci iz 26 zemalja na konferenciji u Beogradu

Peta međunarodna akademska konferencija o ljudskoj bezbednosi koja je otvorena danas u Beogradu okupila je 60 učesnika iz naučne i akademske zajednice 26 zemalja, koji će razmeniti iskustva i tražiti rešenja za problem nestašice hrane izazvane klimatskim promenenama i rastom populacije, ali i za to kako razvoj tehnologije i konflikti ugrožavaju bezbednost ljudi.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Konferenciju je otvorila ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović koja se osvrnula na primene biotehnologije i naučnih dostignuća kada je reč o hrane, čija globalna nestašica preti direktno bezbednost ljudi.

Na planeti živi 8 milijardi ljudi, a zbog intezivnih klimatskih promena proizvodnja hrane ne može da isprati taj trend, rekla je Begović i dodala da se zato sada radi na proizvodnji mleka „van krava“, veganskog mesa, pa čak i proizvodnji mesa u laboratorijama.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Ona je dodala da biotehnologija nudi rešenja koje nudi i priroda, ali sa malom intervencijom čoveka, i da odgovara na izazove održivog razvoja te na ovaj način spaja društvenu i prirodnu (tehničku) akademsku zajednicu.

Direktnu vezu između ljudske bezbednosti i održivog razvoja predstavio je stalni predstavnika Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji Jakup Beriš koji je upozorio na i posledice klimatskih promena na bezbednost ljudi.

„Nedavni izveštaj o klimatskim promenama svedoći da negde grešimo, planeta se greje za 2 stepena, a osim toga svet je suočen sa energetskom krizom, nesigurnošću kada je u pitanju hrana, što je neuspeh kada govorim o ljudskoj bezbednosti“, rekao je Beriš i dodao da je za rešenja je potrebna međunarodna instituacionalna i regionalna saradnja u traženju inovacije i sistemskih rešenja u kojima pomoć dolazi iz akademske zajednice.

I direktor Instituta za međunarodnu politiku i privredu Branislav Đorđević naveo je da su događaji i procesi koji se dešavaju u svetu u protekle dve godine ostavili značajne posledice po međunarodne odnose pre svega, a zatim i bezbednost pojedinca.

On se osvrnuo na pandemiju, nestašicu hrane, energenata, zatim oružane sukobe te naglasio da se i ceo sistem međunarodnih odnosa suočava sa brojnim izazovima.

Vladavina prava i poštovanje i zaštita ljudskih prava su za šefa misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratua ključni za postizanje dugotrajne bezbednosti i dugoročnih planova i naglasio da o ovogosišnja konferencija poziva na bolju solidarnost i novi pristup izazovima u bezbednosti.

Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović ističe da su ovakve konferencije značajne jer će naučna saznanja i istraživanja pomoći u daljem napretku reforme i budućim koracima u razvoju obrazovanja.

Konferenciju je organizovao Fakultet bezbednosti u saradnji sa Institutom za medunarodnu politiku i ekonomiju.

 

 

 

 

Preuzmite android aplikaciju.