Strazbur, jedna od takozvanih prestonica EU, grad u kom su na jedinstven način pomešani ono najbolje od Nemačke i Francuske, ali i srednjevekovna baština i progresivni trendovi, nudi neverovatnu kulturnu raznolikost, bogatu istoriju, a arhitektonski posmatrano izgleda kao mesto iz bajke. On je živahno središte umetnosti, nauke, politike i gastronomije, idilično “zagrljen” raskošnom rekom Rajnom i ispresecan njenim fotogeničnim kanalima.
Strazbur je jedan od najznačajnijih evropskih gradova i sedište nekoliko ključnih institucija Evropske unije, uključujući Evropski parlament i Evropski sud za ljudska prava.
Ovaj grad simbolizuje evropski duh saradnje i jedinstva, a u tom smislu dodatno posebnim ga čine snažni uticaji dve vrlo različite kulture – Nemačke i Francuske, budući da je istorijski bio u sklopu obe države.
Definitivno je pripao Francuskoj posle Prvog svetskog rata, nakon Versajskog mira (1919). Kasnije, šezdesetih godina, grad je postao simbol pomirenja između dve u Drugom svetskom ratu neprijateljske države. Pre dvadeset godina pogranični gradovi sa obe strane granice orgnizovali su festival dveju obala, a broj mostova preko Rajne se udvostručio.
Burna prošlost, ali i sadašnjost odlučno okrenuta Evropi i diverzitetu, načinile su Strazbur gradom izuzetne kulturne raznolikosti. Nemački uticaj se primećuje u lokalnom dijalektu, kuhinji i arhitekturi, dok se značaj francuskog nasleđa vidi u dobrim vinima i kulturnim običajima, kao što su, na primer, božićni marketi.
Najdinamičnije je u starom gradskom jezgru koje je bajkovito i odlično očuvano, što je primetio i UNESCO te ga je proglasion svojom baštinom. Gotovo svaka kućica zaslužuje divljenje i fotografiju, budući da je kombinacija francuskih i nemačkih uticaja u arhitektonskom stilu koji se naziva alsaskim potpuno neodoljiva.
Ove pretežno drvene kućice imaju ukrase u vidu prepoznatljivih drvenih greda, a njihove fasade su često oslikane u različitim bojama. Krovovi su strmi, tako dizajnirani da bi se lakše oslobodili snega tokom hladnih zimskih meseci. Još jedna specifičnost su prozori ukrašeni cvećem koji doprinose romantičnom i šarmantnom izgledu fasada.
Šetnja kaldrmisanim ulicama i razgledanje kuća je definitivno top aktivnost prilikom posete Strazburu. Pre ili kasnije posetioci dospeju do fascinantne katedrale Notr-Dam, gotske građevine sa fascinantnom arhitekturom koja nikoga ne ostavi ravnodušnim.
Osim katedrale, u gradu se nalaze brojne druge impresivne građevine među kojima se izdvajaju protestantska crkva sv. Pavla i palata Rohan iz 18. veka. Ova elegantna palata nekada je bila rezidencija prinčeva, a danas je sedište Muzeja likovnih i dekorativnih umetnosti. U njenom podrumu nalazi se i arheološki muzej.
Kad se od šetnje i razgledanja ogladni, na pravom ste mestu. Čitav region Alzas je poznat po svojoj ukusnoj hrani, a Strazbur je savršeno mesto da probate neke od najpoznatijih specijaliteta kao što su tarte flambée(flambirana pita), choucroute garnie (jelo od kiselog kupusa sa kobasicama i mesom) i foie gras (guščija džigerica). Naravno, ništa bez poznatog vina iz Alzasa. Karakteriše ih kvalitet i balans, a neka od najpoznatijih su suvi i osvežavajući rizling, blag i voćkasti pino blan te slatki desertni muskat.
Najlepše je jesti na nekom od brojnih trgova koji su načičkani baštama bistroa i restorana. Jedan od omiljenih gradskih trgova je Marché-aux-Cochons-de-Lait koji je dobio ovo ime jer su se na njemu nekada prodavale svinje i prasići (inače alsaski specijalitet).
Ipak, i pored svih lepota koje krase grad mnogi posetioci će se složiti u jednom. Najveće blago Strazbura su njegovi stanovnici, poznati po svom prijateljskom i otvorenom stavu prema gostima. Atmosfera grada je dobrodošla i srdačna, što čini da se gosti brzo osećaju kao kod svoje kuće.
Autor teksta: N.K.
Preuzmite android aplikaciju.