У Србију је 2023. имигрирало више 41 хиљаду странаца, што је око девет и по пута више у односу на 2012. годину, објавио је Републички завод за статистику. На представљању истраживања “Имиграција странаца у Републици Србији” истакнуто је да повећан прилив мигранта има знатан утицај и на тржиште радне снаге.

Према подацима Светске банке, Србија је на тринаестом месту у свету по паду броја становника. Због ниске стопе наталитета, пораста просечне старости становништва и емиграције, број младих који улазе на тржиште рада опада, док се број пензионисаних повећава брже него што њихова радна места могу да се попуне. Уз то, емиграција високо квалификованих радника додатно погоршава проблем мањка радне снаге у кључним индустријама. Међутим, и број страних радника у Србији из године у годину све је већи.
Само током прошле године издато је скоро 80.000 радних виза. Уз нове олакшице за њихово запошљавање, све више послова обављају радници из Азије, Турске и Русије. Републички завод за статистику представио је недавно истраживање које показује да је претходној деценији број странаца који су имигрирали у Србију скоро удесетостручен. В. д. директора Завода Бранко Јосиповић изјавио је на представљању резултата истраживања да су ти подаци први корак да би доносиоци одлука и институције у Србији имали свест о утицају миграција у Србији.
Шефица Одсека за демографију и статистику здравства Гордана Бјелобрк рекла је да Републички завод за статистику по први пут објављује овакву статистику, која је заснована на интеграцији података из свих доступних административних извора. Она је додала да скоро 73 одсто странаца који су имигрирали у 2023. години борави у 13 општина и градова у Србији.
Према њеним речима, прелиминарни резултати истраживања за 2024. годину показују да 101.413 страних држављана имају одобрен боравак или стално настањење у Србији. Такав имиграциони ток, сматра она, могао би се задржати и дуже.
И најновија Студија тржишта рада коју је спровео UNDP у Србији предвиђа да ће се потражња за радном снагом повећати са 125.000 радника у 2024. години на скоро 144.000 до 2026. године, са највећом потражњом у секторима прерађивачке и IT индустрије, док ће и даље постојати висока потражња у секторима велепродаје и малопродаје.
Преузмите андроид апликацију.