Prema podacima Privredne komore Srbije, naša zemlja nekada je imala deset brodogradilišta. Sada radi pet, a samo jedno u domaćem vlasništvu. U Novom Sadu, na ranom uvidu, našao se plan revitalizacije prostora starog brodogradilišta, izgrađenog 1950. godine, ali neuspelo privatizovanog 2010. i izbrisanog iz registra Agencije za privredne registre.
Kao jedan od stubova odbrane ovih planova jeste Sindikat radnika građevinarstva i Industrije građevinskog materijala. Josip Modić, ispred sindikata, napomenuo je, kako prenosi portal NS Uživo, da bi na prostoru predviđenim za gradnju, na 6,40 hektara od 22,43 hektara prostora brodogradilišta, moglo biti direktno uposleno u narednih nekoliko godina više stotina građevinskih radnika, a indirektno i nekoliko hiljada.
„Velika podrška bi bila i za zaposlene u domaćoj Industriji građevinskog materijala, iz čijih fabrika bi bila kupljena velika količina materijala. Obzirom da u ovom građevinskom preduzeću imamo sindikalnu organizaciju, želimo da ukažemo na značaj ove kompanije i njihovih radnika, kako za građevinsku industriju, tako i za celokupnu privredu. Sa hiljadu svojih radnika, i nekoliko hiljada koje upošljavaju kao podizvođače, zauzimaju visoko mesto na lestvici najuspešnih građevinskih kompanija, ne samo kod nas nego i u regionu.“
„U poslednjih nekoliko godina oko 140 miliona evra ovo preduzeće uplatilo je na račune lokalnih samouprava, pokrajine i republike, kroz poreze, doprinose i takse za komunalno opremanje, kao i na desetine miliona evra na račune domaćih kompanija Industrije građevinskog materijala i drugih povezanih grana.
Ako ne podržimo rad naših građevinskih kompanija i pokušamo da sprečimo gradnju i stvaranje nove vrednosti, pitanje je ko će nam u narednom periodu puniti budžet, od kojih novaca će se isplaćivati penzije, graditi obdaništa, škole, bolnice“, ocenjuje naš sagovornik.
Novi Sad časti za svoj rođendan: Besplatne izložbe, svečanosti, filmovi i još mnogo sadržaja
Preuzmite android aplikaciju.