Učlanjenje Finske i Švedske u NATO glavni je prioritet, rekao je danas šef alijanse Jens Stoltenberg, pozivajući članice Tursku i Mađarsku da hitno ratifikuju pristupanje skandinavskih zemalja.
Stoltenberg je na konferenciji za novinare sa finskom premijerkom Sanom Marin u Helsinkiju istakao da je postignut napredak u obezbeđivanju članstva za dve zemlje, ali nije otkrio detalje, preneo je AP.
„Apsolutno sam uveren da će i Finska i Švedska postati članice NATO, a moja poruka da treba završiti proces ratifikacije, pa je sada vreme da to bude i urađeno u Budimpešti i u Ankari“, rekao je Stoltenberg.
NATO zahteva jednoglasno odobrenje svojih 30 postojećih članica za prijem novih država, a Turska i Mađarska su jedine koje nisu zvanično podržale pristupanje Švedske i Finske.
Najviše protivljenja dolazi iz Turske, jer želi jaču akciju, uglavnom iz Švedske, protiv grupa koje Ankara smatra teroristima.
Stoltenberg je ponovio da Finska i Švedska u potpunosti ispunjavaju kriterijume za ulazak u NATO i da su „uradile ono što je trebalo da urade“, nakon što su u maju podnele zahtev za pridruživanje alijansi.
Finska ministarka Sana Marin nagovestila je da usporavanje procesa pridruživanja dve zemlje rizikuje da naruši kredibilitet NATO-a i njegovu politiku otvorenih vrata za nove članice.
Stoltenberg, za koga se očekuje da će se povući u oktobru nakon osam godina na toj funkciji, rekao je da se Turska složila da nastavi razgovore sa Finskom i Švedskom o njihovim kandidaturama za članstvo u Briselu početkom sledećeg meseca kako bi izgladila prepreke i pitanja koja Ankara ima, posebno sa Štokholmom.
On je istakao da je mađarski parlament jasno stavio do znanja da će razmatrati ratifikaciju za nekoliko dana i izrazio nadu da će uskoro doći do pozitivnog glasanja.
Visoki mađarski poslanik rekao je prošle nedelje da Mađarska planira da pošalje delegaciju u Finsku i Švedsku kako bi rešila „političke sporove“, koji su kod nekih mađarskih poslanika izazvali sumnju da li da podrže njihove kandidature za NATO.
Finski parlament od 200 poslanika trebalo bi da u sredu usvoji zakon koji će toj zemlji omogućiti ulazak u alijansu.
Zaharova: Evroposlanici dobijaju novac od američkih vojnih kompanija
Preuzmite android aplikaciju.