Novom poslu u Rvačkom savezu Srbije prilazim sa mnogo žara i ogromnom motivacijom, izjavio je olimpijski i svetski šampion u rvanju grčko-rimskim stilom Davor Štefanek, koji je nedavno imenovan za predsednika Stručne komisije Rvačkog saveza Srbije (RSS).
Trofejni srpski rvač je u decembru 2020. godine završio bogatu sportsku karijeru.
„U radu Stručne komisije sa mnom će učestvovati Slaven Dokmanac i Aleksandar Maksimović. Bavićemo se strukom, radom trenera, odabirom reprezentativaca. Pratićemo ih na takmičenjima i na svaki način pokušati da unapredimo njihov rad i pomognemo im da ostvaruju još bolje rezultate“, rekao je Štefanek.
Štefanek je, osim zlata na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru 2016. i titule prvaka sveta u Taškentu 2014. godine, u karijeri osvojio srebro i bronzu na SP. On sa evropskih prvenstava ima još pet medalja – tri srebra i dve bronze.
„Rvanje je moj život i zato sam uvek tu, spreman da pomognem. Novom poslu u RSS prilazim sa mnogo žara i ogromnom motivacijom.
Verujte mi, meni je rvanje sve. Od ovog fenomenalnog sporta sam mnogo dobio i osećam potrebu da mu deo toga vratim. Na neki način jednim delom sam to uspeo svojim rezultatima, ali mislim da i u ovoj drugoj ulozi mogu mnogo toga da doprinesem“, izjavio je Štefanek.
„Da svima bude jasno, cilj RSS je osvajanje olimpijske medalje na narednim Igrama u Los Anđelesu 2028. godine. Sve ostalo će biti samo usputne stanice na tom putu, koji neće biti nimalo lak“, dodao je Štefanek.
On je otkrio da je do njegovog angažovanja i formiranja Stručne komisije došlo upravo posle neuspeha na Olimpijskim igrma u Parizu, kada nije osvojena medalja.
„Bio sam na najvećoj svetskoj smotri sporta u glavnom gradu Francuske. Vratila su se neka sećanja i lepe uspomene na Rio, bilo je i pomalo emotivno, ali na kraju rvačkog turnira svi smo bili nekako prazni, jer su naši rvači ostali bez medalje. Moram da priznam da sam to osećao i kao lični neuspeh, iako ni na koji način nisam bio uključen u rad i trenažni proces. Jednostavno, to je posledica snažne veze koju imam i koju osećam prema rvačkoj organizaciji u Srbiji. Očekivali smo medalju, ali bilo je prilično tenzično kada su počeli da nam se dešavaju pehovi“, istakao je Štefanek.
„Još u Parizu sam seo sa bivšim i sadašnjim predsednikom Saveza, Željkom Trajkovićem i Damirom Šabićem i shvatili smo da nešto mora da se uradi. Tu je i dogovoreno da se formira Stručna komisija kojom ću predsedavati“, dodao je on.
Prva odluka koju je Stručna komisija na čelu sa Štefanekom donela je imenovanje Vojislava Trajkovića za glavnog trenera seniorske reprezentacije kao i mlađih seniora, odnosno selekcije do 23 godine u grčkom-rimskom stilu.
„Imamo u planu da možda u dogledno vreme angažujemo i još nekog stranog trenera, ali o tom potom. Vojislav Trajković je naš prvi izbor. O juniorskoj reprezentaciji i selekciji do 17 godina brigu će voditi Kristijan Fris i Đorđe Miolski, a reprezentativce u slobodnom stilu vodiće Dejan Jovičić. Za ženske reprezentacije biće zadužen Dalibor Perović. Ostaje nam da donesemo odluku ko će biti trener selekcije do 15 godina“, rekao je Štefanek.
Prvi naredni zadatak za Štefanaka biće sastanak sa svim trenerima koji je zakazan sledeće nedelje, kada će biti održan plej-of rvačke Superlige Srbije.
„Svi treneri trebalo bi da iznesu plan rada, a onda će Komisija sve to detaljno da razmotri i potom ćemo naparavimo konačan zajednički dogovor šta i kako dalje. Takođe, razgovaraćemo i sa svim rvačima koji su bili u reprezentaciji sa željom da čujemo kakvi su njihovi planovi, a onda ćemo sa trenerima videti na koga od njih ćemo računati u narednom periodu“, dodao je on.
Štefanek je potom govorio i o budućnosti srpskog rvanja.
„Biće veoma teško pratiti rezultate koji su ostvareni prethodnih nekoliko godina, jer osvojeno je čak 10 medalja na poslednja dva svetska prvenstva, od čega čak pet zlatnih. Međutim, nemam sumnju da rvanje u Srbiji ima svetlu budućnost. Mislim da zaista imamo dobre klince.
U početnoj fazi rada fokusiraćemo se na pet, šest momaka koji su kandidati za Olimpijske igre u Los Anđelesu, ali nikako nećemo zanemariti ni 15 do 20 naših perspektivnih rvača koji će biti u programu rada za Olimpijske igre u Brizbejnu 2032. Glavni cilj će biti da što više dece animiramo i dovedemo na strunjaču, a onda da iz tog kvantiteta stručnim i predani radom stvaramo buduće asove“, zaključio je Štefanek.
Preuzmite android aplikaciju.