Štednja u domaćoj valuti brže raste od devizne štednje već 11 godina uzastopno i, prema poslednjim operativnim podacima, premašila je protivvrednost od milijardu evra.
Prema poslednjim operativnim podacima s kraja oktobra iznosi oko 118 milijardi dinara, saopšteno je iz Narodne banke Srbije (NBS) povodom Svetskog dana štednje.
„Štednja stanovništva u domaćoj valuti u poslednjih 11 godina porasla je više od šest puta, odnosno preko 500 odsto i krajem septembra 2023. iznosila je 116,4 milijarde dinara što je rast od 98,3 milijarde. Istovremeno, došlo je do pozitivnih promena u ročnoj strukturi dinarske štednje, koje se ispoljavaju u rastu učešća dugoročnih depozita. U istom periodu, devizna štednja rasla je sporijom dinamikom u odnosu na dinarsku. Povećana je gotovo 80 odsto, sa 7,9 milijardi evra u septembru 2012. na 14,1 milijardu u septembru 2023”, navode iz centralne banke.
S obzirom na to da NBS redovno prati i analizira isplativost štednje u domaćoj valuti kao deo strategije o dinarizaciji domaćeg finansijskog sistema, u susret Svetskom danu štednje pripremljena je analiza isplativosti štednje za period od septembra 2012. do septembra 2023. godine, koja nedvosmisleno potvrđuje da je i u kratkom i u dugom roku isplativije štedeti u domaćoj valuti nego u devizama.
„Ključni faktori koji su pogodovali takvom rezultatu su makroekonomska i finansijska stabilnost u proteklim godinama što znači stabilnost kursa dinara prema evru, devizne rezerve na rekordnom nivou, relativno više kamatne stope na dinarsku štednju nego na štednju u evrima, kao i povoljan poreski tretman prihoda od kamate na dinarsku štednju.
Ona se ne oporezuje, dok se kod štednje u evrima prihod od kamate oporezuje po stopi od 15 odsto”, ukazuju.
Tako štediša koji je od septembra 2022. štedeo u dinarima na ulog od 100.000 u septembru 2023. dobio bi 2.148 dinara (18 evra) više od štediše koji je u istom periodu oročio evre u protivvrednosti od 100.000 dinara.
Štednja u dinarima oročena na tri meseca bila je isplativija od takve štednje u evrima u 90 odsto posmatranih tromesečnih potperioda, a dinarska štednja oročena na dve godine bila je isplativija od štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim potperiodima oročenja, počev od septembra 2012.
U prošlih 11 godina bilo je povoljnije štedeti u dinarima i u kratkom i u dugom roku, što potvrđuju rezultati urađenih analiza.
Dinamičan rast dinarske štednje u prethodnih 11 godina doprineo je da pokazatelj dinarizacije (veće korišćenje dinara u finansijskom sistemu) ukupnih depozita i privrede i stanovništvo bude više nego udvostručen. Prema podacima za septembar 2023. iznosi gotovo 42 odsto dok je krajem 2012. bio 19,3 procenta.
Preuzmite android aplikaciju.