Државни секретар у Министарству спољних послова Немања Старовић каже да је говор председника Србије Александра Вучића на Генералној скупштини УН у сваком смислу био јасан и чињенично утемељен, али и веома запажен о чему, додао је, сведочи извештавање бројних светских медија.
Старовић је за Танјуг рекао да је Вучић навео важну ствар, а то је да су пре њега у Генералној скупштини УН говорила 23 лидера различитих држава који су бранили територијални интегритет Украјине, а да притом њих чак 17 долази из земаља које су брутално прекршиле територијални интегритет Србије.
„На тај начин председник Вучић је у реторичком смислу за говорницу УН поставио огледало, свестан чињенице да се многима неће свидети одраз који ће у том огледалу угледати, а опет зашто бисмо ми крили срамоту оних који су се он нас огрешили, а да се ми притом нисмо огрешили ни о једну од тих држава“, рекао је Старовић.
Додао је да верује да Вучић није имао никавих илузија о томе да би на тај начин могао променити ставове неких моћних и великих држава, али да је то било веома важно учинити јер Генерална скупштина УН представља највећи форум светске дипломатије у чијем раду учествују представници 193 државе које су пуноправне чланице УН.
„Јако је било важно на овакав јасан и ефективан начин учврстити позицију држава које поштују територијални интегритет Србије, а оне представљају убедљиву већину у Генералној скупштини УН, али и указати онима који су донели неке, из наше перспективе посматрано, погрешне одлуке у претходним годинама како би те одлуке могле поново размотрити“, рекао је Старовић.
О томе, додао је, сведочи и велики успех наше кампање отпризнавања једнострано проглашене независности КиМ која је, подсетио је, вођена од 2017. године до септембра 2020, а обновљена од јуна ове године.
Додао је да је у склопу те кампање до сада 26 држава одлучило да повуче раније донете одлуке о признању једнострано проглашене независности КиМ.
„До 2017. године имали смо више од 110 држава које су признавале једнострано проглашену независност КиМ, 26 од њих је одлучило да да шансу преговарачком процесу кроз који морају бити решена сва отворена питања, укључујући можда и најважније – статусно питање“, рекао је Старовић.
Истакао је да Србија стоји при становишту да постулати међународног јавног права могу имати свој смисао и снагу једино уколико је његова примена универзална и да ту не сме бити никаквих одступања.
Нагласио је да Србија данас представља једну од не много држава која потпуно суверено дефинише приоритете своје спољне политике и доследно их спроводи.
На питање због чега та српска сувереност и независност толико смета, Старовић је рекао да је много држава које су далеко веће и моћније од наше, а које се у пракси понашају као државе ограниченог суверенитета, следећи диктате који им долазе од „некакве старије браће“.
„Поставити се испод кишобрана неке велике силе може бити корисно у појединим ад хок ситуацијама, али на дуги рок не даје праве резултате јер ће кад тад у неком моменту ваши државни и национални интереси доћи у колизију са интересима оних чије диктате морате да пратите“, рекао је Старовић.
Зато је, подвукао је, пут суверености тежак, али једини могућ.
Старовић је рекао да се Србија налази под две врсте притисака – притисци који се тичу жеље највећег дела политичког Запада да Србија на неки начин легитимише или призна једнострано проглашену независност КиМ и притисци да се се прикључимо режиму санкција против Русије.
Навео је да ће ти притисци бити све већи и већи и да не искључује могућност да се у неком тренутку нађемо пред некон врстом „бруталног ултиматума“ који не бисмо могли да прихватимо, а у исто време не бисмо смели да одбијемо.
„Зато је потребна сва вештина, агилност и фокусираност како бисмо уопште избегли такву ситуацију“, додао је Старовић.
Vučić: Ugrožene osnovne potrebe, solidarnost još više potrebna
Преузмите андроид апликацију.