Министар за европске интеграције Немања Старовић рекао је за РТС да нема места за дијалог док помоћник директора Канцеларије за КиМ не буде на слободи. Истакао је да се интензивно ради на избору чланова Савета РЕМ-а, као и усвајању закона о јединственом бирачком списку. Додао је да верује да ће до краја лета посао у Народној скупштини бити завршен, и да ће то отворити могућност да крајем септембра сазову међувладину конференцију на којој би био отворен кластер три.
Немања Старовић је говорио о свом интервјуу Аустријској новинској агенцији у којем је рекао да је Србија спремна да направи веома тешке компромисе са Приштином јер жели да потпуно нормализује односе.
Немања Старовић је говорио о свом интервјуу Аустријској новинској агенцији у којем је рекао да је Србија спремна да направи веома тешке компромисе са Приштином јер жели да потпуно нормализује односе.
“Морам пре свега да кажем да је носећи део мог интервјуа Аустријској новинској агенцији био онај у којем сам потенцирао наше захтеве за хитно и безусловно ослобађање помоћника директора Канцеларије за Косово и Метохију, господина Игора Поповића“, објаснио је Старовић.
Указао је на чињеницу да континуитет приступа Републике Србије јесте такав, да су спремни на тешке компромисе.
“Веома је тешко говорити уопште о напретку у процесу нормализације између Београда и Приштине којем ми јесмо свакако посвећени, али је тешко говорити о напретку док се на челу привремених институција самоуправе у Приштини налази Аљбин Курти”, истакао је Старовић.
Старовић је навео да је Курти до сада искључиво примењивао образац једностраних мера које су ишле директно на штету српског народа који живи на Косову и Метохији.
“Нико није спреман и нико неће пристати на једнострану сецесију дела наше територије. Тако је записано у Уставу Републике Србије, то је део свих наших стратешких докумената и опредељења и не видим могућност да се тако нешто на било који начин промени”, нагласио је Старовић.
Државе Квинте кључ Поповићевог ослобађања
Како каже главна тема на састанцима са европским званичницима била је јасан и недвосмислен захтев за хитно ослобађање Игора Поповића.
“Веома смо захвални Француској која се отворено заложила за ослобађање Игора Поповића, али оно што је неопходно у овом моменту то је да уследе конкретни потези, дакле сви они који имају полуге и механизме утицаја према Приштини”, појаснио је Старовић.
Истакао је да би државе Квинте морале да се снажно заложе како би дошло до Поповићевог ослобађања.
“Не можемо говорити о било каквом дијалогу, чак ни у оном техничком смислу уколико се не приступи мерама за деескалацију, а прва апсолутно неопходна мера, јесте ослобађање помоћника директора Канцеларије за Косово и Метохију“, напоменуо је министар.
Објашњава да је резултат избора за покрајинске органе самоуправе, доказ да Аљбин Курти нема јасну већину и да се мучи да формира покрајински парламент.
“Он потеже за јединим адутом, а то је наставак репресије према српском народу, заоштравање сукоба, дакле, визави односа Београда и Приштине, рачунајући да је то једино што може да му донесе некакве политичке поене”, рекао је Старовић.

“За танго је потребно двоје”
Истакао је да дијалог остаје пука форма или празна љуштура докле год је на челу привремених институција Аљбин Курти.
“Република Србија има ту врсту приступа да неће бити та страна која одступа од преговарачког стола, увек ће исказивати ту спремност и намеру да се кроз дијалог решавају сва отворена питања”, нагласио је Старовић.
Додао је да је за танго потребно двоје, да би дијалог имао смисла, морају имати две стране које су том дијалогу посвећене.
“Дијалог Београда и Приштине заправо је садржина тог нашег последњег преговарачког поглавља број 35. Међутим, чини ми се да је институцијама и органима Европске уније јасно да је Приштинска страна та која дијалог блокира и обструира”, рекао је Старовић.
Истакао је да су усвојена три медијска закона и да се интензивно ради на избору чланова Савета РЕМ-а, као и усвајању закона о јединственом бирачком списку.
“Намера јесте била да то завршимо негде почетком јула месеца, међутим, суочили смо се са повлачењем кандидата за чланове Савета РЕМ-а и просто смо се определили да тај процес спроведемо на један транспарентан, инклузиван, темељан начин и због тога су одређени рокови мало пролонгирани”, објаснио је Старовић.
Како каже, верује да ће до краја лета посао у Народној скупштини бити завршен, и да ће то отворити могућност да крајем септембра сазову међувладину конференцију на којој би био отворен кластер 3.
“Када говорим о поверењу грађана, дакле ја заиста нисам незадовољан. Последње истраживање говори о томе да ми даље имамо већи проценат грађана који верују, желе и залажу за приступ Србије Европској унији”, навео је министар.
Укидање високих роминга у ЕУ
Истакао је да је за 100 дана нова Влада Србија успешно приступила систему СЕПА.
“То је јединствени простор плаћања у еврима када се све у потпуности операционализује, а одлука је званично донета на одбору гувернера 22. маја. Дакле, наши грађани, наши мали привредници моћи ће да послују са Европском унијом имајући у виду далеко мање трошкове новчаних трансфера”, појаснио је Старовић.
Као важно навео је договор са Европском комисијом о укидању високих роминг тарифа за употребу мобилних телефона и интернета, у државама чланицама ЕУ.
“Већ у првој половини 2026. године људи ће моћи да користе своје мобилне телефоне као да су код куће. Верујем да је то веома значајна, опипљива ствар, могуће са аспекта посматрања обичних људи”, сматра Старовић.
Рекао је и да је из Брисела стигла вест да је предвиђено више новца из буџета Европске уније за Србију и земље Западног Балкана.
“Србија је већ добила средства предфинансирања из плана раста ЕУ за Западни Балкан. Укупно за Србију је предвиђено без мало милијарда и 600 милиона евра”, закључио је Старовић.
Мацут: Само јака и сложна Србија може бранити сваки педаљ свог Косова и Метохије
Преузмите андроид апликацију.