Почетна > Србија
Србија

Старовић: Крајем септембра прва могућност за отварање кластера 3

Министар за европске интеграције Немања Старовић изјавио је данас да је прва следећа могућност за отварање кластера 3 у приступним преговорима са ЕУ крајем септембра.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

“Кластер 3 је само једна у низу степеница које су пред нама, али ми гледамо изван оквира кластера 3 и спроводимо неопходне и нужне реформе које би нам омогућиле да у наредном периоду отворимо и кластер број 2 и кластер број 5”, рекао је Старовић за Танјуг.

Када су технички критеријуми за отварање кластера 3 у питању, подсетио је да се Србија прошле године обавезала на додатни сет реформи како би добила пуну подршку за отварање кластера 3.

“На добром смо путу да то испунимо. Ми смо на претходном заседању Народне скупштине усвојили сет од три медијска закона који смо у потпуности усагласили са колегама из Европске комисије и на добром смо путу да спроведемо избор чланова Савета РЕМ-а, као и да усвојимо Уакон о јединственом бирачком списку, измене и допуне тог закона, верујем, већ на првој народној седници Народне скупштине”, рекао је Старовић.

Говорећи о хапшењу помоћника дирекора Канцеларије за КиМ Игора Поповића од стране приштинских органа, Старовић је навео да Србија инсистира на хитном и безусловном ослобађању Поповића.

Када је дијалог са Приштином у питању, он је додао да Београд у начелу не одступа од преговарачког стола.

“Игор Поповић апсолутно мора бити ослобођен пре него што до било каквог наставка дијалога дође. Начелно, ми од преговарачког стола одступити нећемо, али дијалог се показао, нажалост, као нека врста празне љуштуре”, рекао је Старовић.

Он је оценио да свима јасно да је приштинска страна та која опструира и блокира било какав напредак у процесу дијалога, како каже, већ најмање три године уназад, као што је свима јасно, додаје он, да је привођење Игора Поповића неоправдано.

“Питање је само да ли ће те вербалне, реторичке осуде таквог чина бити пропраћене активирање конкретних механизама, који би довели до његовог ослобађања. Наша дипломатија је веома проактивна у том смислу, комплетно Министарство спољних послова али и многи други државни органи су на томе ангажовани, обављен је низ разговора са нашим међународним саговорницима и то је тема од које нећемо одустати ни по коју цену”, рекао је Старовић.

Када је реч о мостовима које приштинске власти планирају да изграде на Ибру у Косовској Митровици, Старовић је оценио да је у питању велика провокација Аљбина Куртија.
“То је апсолутно неприхватљво и добро је што је наишло на општу осуду међународне заједнице и уколико Курти буде наставио са изградњом та два моста, верујем да ће се укључити она кључна инститција међународног присуства, која има најважније алате за регулисање стања на самом терену, а то је КФОР”, рекао је Старовић.

Поручио је да је Влада Србије максимално посвећена подршци српском народу на територији АП Косова и Метохије.

Када је роминг за српске држављане у ЕУ у питању, Старовић је најавио је да је пре месец дана на самиту лидера Западног Балкана у Скопљу утврђена динамика са Европском комисијом, када и на који начин ће успети бити потпуно укинуте роминг тарифе.

“Уколико сви урадимо оно што представља наш домаћи задатак, мислим и на нас у Влади Србије, али и на колеге из Европске комисије, а учинићемо то током јесењих месеци, већ у првој половини 2026. ће наши грађани моћи да користе своје мобилне телефоне, укључујући мобилни интернет, у Европској унији као да су код куће”, рекао је Старовић.

На питање какво је расположење међу становницима Србије када је реч о приступању Србије ЕУ, Старовић је одговорио да је по истраживању ЦЕСИД-а тренутно 46 одсто грађана подржава приступање Србије ЕУ, док је 44 одсто против.

“Ми и даље имамо релативну већину наших грађана који подржавају европски пут Србије, упркос чињеници да све то веома дуго траје”, рекао је Старовић.

Упитан да прокоментарише резултате првих 100 дана Владе, Старовић је оценио да је Влада била успешна, а да се премијер Ђуро Мацут показао као помиритељ.

Он је указао да је у том периоду дошло до потпуне нормализације наставе у основним и средњим школама, као и што је почела нормализације наставе на државним универзитетима.
Такође је као значајну ствар у досадашњем раду Владе истакао и да је 22. маја коначно одобрено приступање Србије СЕПА-и – јединственом европском простору за плаћање у еврима.

Вучић о здравственим радницима: До сада се више од стотину људи вратило у земљу

 

Преузмите андроид апликацију.