Otprilike svaki peti zaposleni stariji od 55 godina smatra da je diskriminisan zbog godina, pokazuje istraživanje finansijske kompanije „Kanada lajf“ na 2.000 odraslih.
Istraživanje je otkrilo pritužbe koje uključuju manje mogućnosti za napredovanje na radnom mestu i osećaj većeg pritiska da dobro rade svoj posao. Stariji ljudi takođe veruju da je poslednjih godina došlo do negativne promene u stavovima prema njima, pri čemu ih poslodavci manje cene, navodi se u izveštaju.
„Stariji su u srcu naše ekonomije i izuzetno su vredan resurs za hiljade poslodavaca. Oni donose na svoja radna mesta vrstu iskustva i stručnosti koja dolazi s vremenom i zabrinjavajuće je da se mnogi osećaju diskriminisanim na radnom mestu i osećaju da su njihove prilike za napredovanje ugrožene krizom troškova života“ rekao je Dan Kruk, direktor prodaje u toj finansijskoj kompaniji.
Takođe je dodao da kada se zaposleni osećaju iscrpljeno i finansijski i emocionalno na radnom mestu, poslodavci treba da obezbede jednake mogućnosti i podršku.
Na tu temu nedavno je sprovedena i studija Američkog udruženje penzionera prema kojoj je otkriveno da oko 78 odsto radnika starijih od 50 trpi neki oblik diskriminacije koja se odnosi na to da oni nisu vešti u korišćenju tehnologije ili se pretpostavlja da nisu zainteresovani da stiču nove veštine.
Ovakve predrasude su mahom dominantne u tehnološkim kompanijama. Isto tako se misli da mlađi radnici imaju urođenu sposobnost korišćenja tehnoloških inovacija.
I Svetski ekonomski forum beleži da stariji radnici, kao i svi ostali zaposleni, traže sigurnost posla, balans života i posla, osećaj pripadanja i priliku da nastave da rade.
Poslodavci koji neguju saradnju između starijih i mlađih radnika mogu da stvore uravnoteženu kombinaciju tradicionalne mudrosti i inovativnog načina razmišljanja. Ovakav inkluzivni pristup obogaćuje radnu snagu i neguje sredinu u kojoj pojedinci svih starosnih dobi mogu da napreduju, navodi se u studiji.
Preuzmite android aplikaciju.