Први пораст водостаја Дунава примећен је јуче код Бездана, када је порастао за 70цм, а данас још за метар. Стање је безбедно, а свим водопривредним предузећима је наложено да прате и надгледају критична места и контролишу забрану кретања возила по насипима.
С обзиром на кризну ситуацију и повећан водостај Дунава у земљама у окружењу, ЈВП „Воде Војводине“ прате ситуацију и предузима све потребне мере.
„Ми на дневном нивоу, радимо пресеке стања, анализе и укрштамо податкте које добијамо из свих земаља које припадају сливу Дунава. Без обзира на апокалитичне слике које добијамо из Европе, ми смо у безбедној позицијији“, рекао је директор ЈВП „Воде Војводине“ Срђан Кружевић.
Он је нагласио да уколико се догоди сценарио из 2013. године, ми имамо простора да примимо још два метра воде, а да не будемо угрожени.
„Талас је јуче ушао у нашу земљу код Бездана. Јуче је водостај скочио за 70 сантиметара код Бездана и Апатина. Данас је водостај скочио за метар те се очекује још 4 до 5 метара таласа док не достигне свој максимум. Оно што се разликује од 2013. године јесте да је талас који је дошао 2013. године у нашу земљу трајао 13 дана, а опасност од поплаве нам долази онда када се споји неколико таласа заредом, а ми сада имамо проблем са једим таласом који је доста бржи.
Како наводе у ЈВП „Воде Војводине“ постоји довољно људства и опреме за брзо деловање. Почела је припрема механизације и организација за хитне интервенције.
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, заједно са покрајинским секретаром за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Владимиром Галићем обишао је централни магацин „Вода Војводине“ који је спреман за одбрану града од поплава и том приликом рекао да је Нови Сад у домену редовне одбране.
„Драго ми је да су они као воде ЈВП „Воде Војводине“ спремни и да имају механизацију да штите критичне тачке. Видимо апокалиптичке слике у другим државама, али и премијер је јуче рекао да то не треба да нас брине. Нови Сад је у домену редовне одбране од поплава. За један дан може да се монтира све што је потребно“, рекао је Ђурић.
Ђурић је додао да упркос критичним местима, водопривредна предузећа у Војводини су са људством и опремом спремни и понашају се према оперативном плану.
Према речима покрајинског секретара Владимира Галића, стању се приступа озбиљно и организационо, оно се прати не само протеклих осам дана, већ протеклих осам година
„У протеклих осам година из буџетског фонда за воде, уложили смо 38 милијарди динара. Када су у питањиу водни објекти, каналска мрежа, хидро ситеми ДТД-а и оно што је за ову ситуацију најбитније, водозаштитни објекти. Води се рачуна о овоме један дужи временски период, јер ако се то не ради у континуитету техника може да застари, може допринети проблему, техника се мора контролисати и у овим ситуацијама заиста чинимо“, рекао је покрајински секретар за Пољопривреду, водопривреду и шумарство, Владимир Галић.
Како каже, располаже се и са текућим буџетским резервама за кризне ситуације уколико дође до штетних последица и високих вода улагаће се новчана средства.
Dnevna doza politike: BRIKS i Turska – Da li je na pomolu novi savez?
Преузмите андроид апликацију.