Најављена посета председника Француске Србији 29. и 30. августа још једна је потврда добрих односа две земље, оценио је данас помоћник директора Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије Бојан Станић и нагласио да је Француска једно од најзначајнијих тржишта у ЕУ за производе из Србије.
Он је рекао за Тањуг да је битно што се сарадња Србије и Француске развија на највишем политичком нивоу, из чега, како је нагласио, следе и економски бенефити.
„Верујемо да је ова посета која је најављена за следећу недељу, најбоља потврда тих растућих, пре свега политичких, али и економских односа, имајући у виду да је привреда Србије, ипак, оријентисана ка тржишту Европске уније“, рекао је Станић.
На питање шта конкретно може Србија да очекује од посете председника Француске, каже да се нада да ће се говорити и о сарадњи између наменске индустрије две земље.
„Очекујемо да сазнамо да ли ће бити набавке војних авиона, да ли ће бити додатно, да кажемо, укључивања француских компанија у изградњу метроа који је планиран у Београду, а са друге стране, да сазнамо и каква ће бити ситуација са београдским аеродромом, јер су се из Владе Србије жалили на његово функционисање и одређене проблеме које отежавају путнички транспорт, али и његову удобност и безбедност“, рекао је Станић.
Како је истакао, то су само неке ствари које се морају додатно размотрити и утегнути.
Станић је навео и да у Србији тренутно има 1,2 милијарде евра страних директних инвестиција из Француске, као и око 300 компанија са већинским власништвом капитала из те државе које послују у Србији.
„Две земље имају не само економску, него и значајну културну сарадњу“, истакао је он.
Подсетио је и да су у последњих неколико месеци била два значајна догађаја у Паризу, од којих је један Пословни форум између Србије и Француске, где су конкретно учествовале фирме из две земље, као и да се кроз пројекат „Српска кућа“ у Паризу, који је трајао током одржавања летњих Олимпијских игара промовисала српска привреда.
Према Станићевим речима, сарадња Србије и Француске продубљује се и у области високе технологије, екологије, енергетике и наменске индустрије.
„Ова економска и геополитичка ситуација у Европи не погодује развоју привреде Француске и из тог разлога имамо и благо смањење економске размене у роби између две земље“, рекао је он.Како је нагласио, прошле године економска размена Србије и
Француске била је око 1,8 милијарди евра или за око шест процената мања него 2022, док је за шест месеци 2024. та размена процењена на око 920 милиона евра.
Станић је навео и да Србија у Француску највише извози аутомобилске гуме, као и прехрамбене производе, од којих највише воће, и то малину.
„Када говоримо о увозу из Француске, он је на једном вишем нивоу додате вредности. То су лекови, медицинска опрема, а са друге стране аутомобили, неразврстана роба која се тако декларише на царини, као и разнолики финални производе који имају вишу додату вредност“, рекао је Станић.
Он је указао и да је Србији веома битна помоћ Француске у транзицији ка зеленој економији коју наша земља мора да спроведе до 2045. године, како би била у складу са стандардима који се примењују у Европи.
„Ту нам је јако битна помоћ Француске односно разумевање њихових научних института за трансфер технологије, али и разумевање наравно и политичког естаблишмента те државе да се на неки начин помогне земљама које су кандидати за чланство у ЕУ да добију одређене донације како би једноставно тај процес озелењивања привреде био бржи и како би ми избегли те таксе које прете да крену да се наплаћују на производе из Србије, а то би се очекивало почетком 2026,“, рекао је он.
Како је раније данас најављено из Председништва Србије, председник Француске Емануел Макрон допутоваће у дводневну званичну посету нашој земљи 29. августа, са циљем да се даље продубе билатерални односи и сарадња у области привреде, здравства, енергетике и културе.
Макрон у Србију долази на позив председника Србије Александра Вучића, а како је речено Тањугу дијалог и сарадња између Француске и Србије су наставили да јачају, што је још једном показала званична посета председника Вучиц́а Француској у априлу 2024.
Двојица лидера ће крајем августа разговарати и о питањима у вези са вештачком интелигенцијом (АИ), будући да ће Србија преузети председавање Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију, а да је Француска домаћин самита АИ који ће се одржати у Паризу у јулу 2025. године.
Такође, како је најављено Макрон ће посету искористити како би поново потврдио подршку Француске европском путу Србије.
На сајту Министарства спољних послова Србије наводи се да у Србији послује више од 100 француских компанија које запошљавају више од 12.000 радника.Француска компанија Винци је добила концесију на 25 година за београдски аеродром
„Никола Тесла“, а две владе су и 2014. потписале Меморандум о разумевању о градњи метроа.
Преузмите андроид апликацију.