Institut za ekonomiku poljoprivrede u Beogradu jedna je od najstarijih i najuglednijih naučno-istraživačkih organizacija u sektoru poljoprivrede u Srbiji.
Stručnjaci ovog Instituta kontinuirano prate ekonomske probleme agrara, analiziraju ih i daju predloge za uspešan razvoj ovog važnog sektora nacionalne ekonomije.
Istraživanja koja Institut sprovodi pokazuju da je standard kvaliteta i bezbednost hrane osnova za uspešnu poljoprivrednu proizvodnju.
Koliko se ovi standardi kod nas danas sprovode u praksi?
,,Najpoznatiji standard je GLOBAL GAP (standard dobre poljoprivredne prakse). Ovaj standard najviše uvode domaći proizvođači svežeg voća (borovnice, maline, šljive, višnje) i povrća (kukuruz šećerac, grašak, paradajz, šargarepa, lubenice…), koji plasiraju svoje proizvode na tržište EU. Sertifikacija može biti pojedinačna (registrovano poljoprivredno gazdinstvo) i grupna (zadruga, hladnjača). Proces sertifikacije poljoprivredne proizvodnje prema standardu GLOBAL GAP u Srbiji je počeo 2013. godine kada je bilo 67, a u 2019. godini registrovana su 1.002 sertifikovana proizvođača od čega je jedan bio u sektoru stočarske proizvodnje“, rekao je dr Jonel Subić, direktor Naučno-istraživačkog sektora Instituta za ekonomiku poljoprivrede.
O izgradnji biogasne elektrane kao rešenja za problem poljoprivrednog otpada pročitajte OVDE.
Preuzmite android aplikaciju.