Почетна > Свет
Свет

Стална мисија Руске Федерације при Европској унији: 18. пакет санкција ће поткопати економију Европску унију

Стална мисија Русије при Европској унији поводом увођења 18. пакета санкција, саопштила је да су присилне санкције Европске уније осуђене на неуспех и само ће поткопати економију саме Европске уније.
Фото: Градске инфо
“Европска унија је наметнула још један, 18. по реду, пакет нелегитимних рестриктивних мера. Реч ‘наметнути’ у овом случају није само фигуративно изражавање, већ заиста одражава исцрпљујући процес на који се државе чланице Европске уније сваки пут осуђују у узалудној нади да ће задати разорни ударац руској економији. Још једном, морамо признати да су сви такви напори од самог почетка осуђени на неуспех.

Не само да неће имати очекивани ефекат, већ ће наставити да погоршавају већ жалосно стање саме економије Европске уније”, наводи се у саопштењу руске мисије, преноси ТАСС.

Наглашава се да ће ограничења која се уводе на увоз нафтних деривата направљених од руске нафте из трећих земаља “неизбежно довести до повећања цена горива на тржишту Европске уније”.

То ће, наводи се у саопштењу, довести до даљег пада конкурентности европске економије.

“Још један апсурдан пример је укључивање гасовода ‘Северни ток’ и ‘Северни ток 2’, дигнутих у ваздух у септембру 2022. године, под санкције Европске уније, након што је Европска унија послушно ‘прогутала’ ову невиђену саботажу и покушала да гурне под тепих своју истрагу”, истиче се у саопштењу.

Руска мисија при УН је навела да су “услед дуготрајне стагнације и акутних буџетских проблема”, стручњаци почели да говоре о реалној претњи банкрота Француске, друге највеће економије у Европску унију и да су индикатори јавног дуга и буџетског дефицита на “критично високом нивоу” у низу држава европског блока.

Европска унија је у петак усвојила 18. пакет санкција усмерених на нафтни и банкарски сектор руске економије.

Мере укључују забрану земљама Европске уније да купују нафтне деривате од руске нафте ако се не производе у САД, Великој Британији и Канади, а такође је увела ограничења на гасоводе “Северни ток” и “Северни ток 2”, од којих су три од четири линије уништене као резултат саботаже.

Европска унија је такође објавила “снижавање горње границе цене руске нафте” са 60 на 47,60 долара по барелу и ставила на црну листу 105 танкера који превозе руску нафту по тржишним уговорима, пркосећи покушајима да се наметне горња граница цене.

Европска унија је такође забранила европским финансијским институцијама било какве трансакције са 23 руске банке које су претходно биле искључене из “SWIFT-a” и проширила ова ограничења на још 22.

Мерцу у разговору са Нетањахуом изразио наду у постизање примирја у Гази

 

 

Преузмите андроид апликацију.