Hladnim ratom naziva se period razvoja međunarodnih odnosa posle Drugog svetskog rata, koji je označio krajnju zaoštrenost u odnosima između velikih sila. U njegovoj osnovi stajali su suprotstavljeni odnosi između SAD i Sovjetskog Saveza, kao i uspostavljanje socijalističkog poretka u istočnoj Evropi. Stalno je postojala opasnost od izbijanja novog rata svetskih razmera.
Trka u naoružanju trajala je do početka 70-ih godina kada je američki predsednik Ričard Nikson započeo politiku detanta (popuštanje u napetosti) u odnosima sa SSSR. Prvi sporazum o ograničenju nuklearnog naoružanja potpisali su Nikson i sovjetski vođa Leonid Brežnjev 26. maja 1972. godine u Moskvi. Drugi sporazum o ograničenju naoružanja predstavljao je završetak druge runde sporazuma i pregovora (1972—1979).
Potpisan je u Beču 18. juna 1979. godine od strane Leonida Brežnjeva i predsednika SAD, Džimija Kartera. Šest meseci posle potpisivanja SSSR je napao Avganistan i zato sporazum nikad nije bio prihvaćen od strane američkog Senata. Uslovi sporazuma su bili samo ispoštovani.
Najnovija epizoda Stabilokratije bavi se temom nuklearnog doba i hladnim ratom. Ovu temu analiziraju Predrag Rajić i prof. dr Rastislav Stojsavljević.
Preuzmite android aplikaciju.