Današnje naselje Klisa formirano je oko 1693. godine, nakon što su turci napustili taj prostor, iako je život na ovom lokalitetu postojao i 5.000 godina pre nove ere. Ali, kako je Klisa dobila svoj naziv?
Reč klisa potiče od latinske reči „ecclesia“, ili grčke „εκκλησίας“ (ekklisias) što znači crkvište, ne kao crkva, već kao naselje, parohija. Veruje se da je do Srba došla kroz turski jezik, te da je naselje Klisa svoj naziv dobilo u vreme turske vlasti.
Veruje da je ovo naselje dobilo naziv po manastiru koji se nekada nalazio na Klisanskom bregu.
Nekada je na mestu današnje Klise postojalo naselje Vašaroš Varad, čiji su ostaci pronađeni sa obe strane Temerinskog puta. Među tim ostacima, na prostoru današnje Klise, pronađeni su i ostaci crkve.
Tu tvrdnju potvrdila su i istraživanja Melhiora Erdujheljija, rimokatoličkog sveštenika i pisca prve istorije Novog Sada koja je objavljena 1894. godine.
Već smo pisali o tome da još jedan grad u inostranstvu ima svoju Klisu, pa ostaje pitanje da li je novosadska Klisa prva dobila taj naziv? Jedno je sigurno, oba puta naziv je „nadenulo“ srpsko stanovništvo.
Novosadski bulevar nosi ime po mestu koje takođe ima Klisu – o čemu je reč?
Preuzmite android aplikaciju.