Početna > Život i stil
Život i stil

Šta uzrokuje rak dojke? Faktori rizika kojih treba biti svestan

Rak dojke je složena i zbunjujuća bolest. Nejasno je šta uzrokuje da normalne ćelije rastu i umnožavaju se van kontrole.
Foto: Pixabay/maleni_ferrari

Međutim, istraživači znaju da postoje određeni rizici koji povećavaju šanse za dobijanje raka dojke. Međutim, postoje ljudi koji će dobiti ovu bolest iako imaju mali ili nikakav rizik, a ima i onih koji, bez obzira na mnogo faktora rizika, nikada neće dobiti rak dojke.

Evo šta znamo o uzrocima raka dojke i faktorima rizika koji mogu povećati vaše šanse da dobijete bolest. Šta uzrokuje rak dojke?

Jednostavno rečeno, rak dojke nastaje kada ćelije dojke rastu abnormalno. Istraživači pripisuju ove promene komplikovanoj interakciji genetskih i faktora životne sredine, iako kod nekih pacijenata nije poznato šta je izazvalo njihovu bolest. Abnormalne ćelije se dele, akumuliraju u masama ili grudvicama i šire (metastaziraju) na druge delove tela, kao što su limfni čvorovi. Većina karcinoma dojke kod žena i muškaraca počinje u mlečnim žlezdama.

Druge vrste raka počinju u drugim ćelijama tkiva dojke. Ovde je takođe važno navesti mutacije gena. Istraživači procenjuju da se oko 5 do 10 procenata karcinoma dojke javlja zbog naslednih genetskih mutacija koje se prenose sa generacije na generaciju putem DNK.

Najpoznatije mutacije koje povećavaju rizik od raka dojke poznate su kao BRCA1 i BRCA2. To su zapravo geni supresori tumora koji, kada pravilno funkcionišu, sprečavaju ćelije u tkivu dojke da narastu do abnormalne veličine. Ali kada ovi geni imaju mutaciju i ne funkcionišu kako treba, to povećava rizik od raka dojke i jajnika. Prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, jedna od 500 žena ima mutaciju u genima BRCA1 ili BRCA2.

Faktori rizika

Rizik od dobijanja raka dojke veći je kod žena nego kod muškaraca. Jedna od osam žena u SAD ima šansu da dobije ovu vrstu raka, dok ovaj rizik postoji samo za jednu od 800 muškaraca u SAD. Još uvek se ne zna mnogo o faktorima rizika za rak dojke kod muškaraca. Iako je identifikovano nekoliko genetskih faktora i faktora životne sredine koji mogu igrati ulogu, većina muškaraca nema poznati rizik osim starosti. Prosečna starost u kojoj se dijagnostikuje rak dojke kod muškaraca je 71 godina. Mnogo se više zna o faktorima rizika za žene. Međutim, važno je napomenuti da ovi faktori rizika ne znače da će žena sigurno dobiti rak dojke, kao što njihovo odsustvo ne znači da žena nikada neće dobiti ovu bolest.

Sledeći faktori rizika su povezani sa rakom dojke kod žena:
Godine

Rizik od dobijanja raka dojke raste kako žene stare, zbog čega se ženama starijim od 40 godina preporučuje mamografija jednom godišnje.

Pol

Žene imaju mnogo veći rizik od razvoja raka dojke od muškaraca.

Lična i porodična istorija

Lična istorija lobularnih karcinoma (abnormalne ćelije u mlečnim žlezdama ili tkivu dojke) ili atipične hiperplazije (nekancerozne promene u ćelijama dojke) povećavaju rizik od raka dojke. Istorija raka jedne dojke takođe povećava rizik od razvoja raka druge dojke. Takođe, ako je neko u vašoj porodici imao rak dojke, to takođe povećava vaš rizik.

Konzumiranje alkohola

Što više alkohola žena konzumira, to je veći rizik da dobije rak dojke.

Radijacija

Rizik od dobijanja raka dojke se povećava ako je osoba primila bilo kakvu terapiju zračenjem u predelu grudnog koša u detinjstvu ili mladosti. Starost prve menstruacije Ako je žena dobila prvu menstruaciju pre 12. godine, ona ima veći rizik da dobije rak dojke.

Doba menopauze

Ako žena uđe u menopauzu nakon 55. godine, ona ima veći rizik da dobije rak dojke. Reproduktivnom dobu Rađanje posle 30. godine povećava rizik.

Trudnoća

Žene koje nikada nisu bile trudne imaju veći rizik od dobijanja raka dojke u poređenju sa ženama koje su bile trudne jednom ili više puta.

Hormonska terapija

Hormonska terapija za menopauzu, posebno bilo koja vrsta terapije koja kombinuje estrogen i progesteron, povećava rizik od razvoja određenih vrsta raka dojke.

Telesna masa

Viši indeks telesne mase (BMI) je povezan sa većim rizikom od raka dojke kod žena u postmenopauzi. Istraživanja pokazuju da dodatne masne ćelije, koje proizvode estrogen, mogu biti odgovorne za veći rizik od raka dojke.

Oktobar, Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke – Priča jedne od nas

Preuzmite android aplikaciju.