Ekstremno visoke temperature pogoduju najezdi stršljena, a u gnezdu ih može biti i do 700. Smrtni slučajevi od uboda su retki, kažu stručnjaci.
Oni koji su imali alergijske ili blaže reakcije moraju da budu oprezni, posebno kada izlaze u prirodu moraju da vode računa da nose zaštitnu odeću, a naravno za neke koji su već imali anafilaktičke reakcije, preporučuje se da nose adrenalinske špriceve. kada izađu u prirodu.
A ako tokom uboda dođe do iznenadnog crvenila, otežanog disanja ili pada krvnog pritiska – onda je svaki minut bitan i treba odmah potražiti hitnu pomoć.
Kako reagovati ako vas ubode stršljen
Ne treba dirati i češati obolelo mesto. Možete ga hladiti ispod mlaza hladne vode i staviti na njega komadić leda iz frižidera. Lokalno staviti oblogu sa ledom, kortikosteroidnu mast ili kremu.
Mesto ujeda operite sapunom i vodom. Ukoliko se javi otok ili bol, stavite na mesto uboda hladne obloge. Nakon ujeda budno pratite pojavu znaka preosetljivosti kao što su jak bol i otok ili kratak dah i otežano disanje bilo kog stepena. Osobe kod kojih se takvi simptomi jave posle prvog ujeda često razviju preosetljivost, ili alergiju na otrov, a u tom slučaju ujed insekta naredni put može biti fatalan ukoliko se ne primeni hitno lečenje. Ukoliko se radi o ubodu insekta u grlo iz hrane, odmah treba krenuti lekaru jer nekada može doći i do gušenja zbog toga. Za prvu pomoć, dok ne stignete, sisajte kockice leda iz frižidera.
Preuzmite android aplikaciju.