Знате да је ферментисана храна попут јогурта и киселог купуса добра за црева, али да ли сте се икада запитали зашто?
Пробиотици су микроорганизми који, ако се редовно конзумирају, пружају бројне здравствене предности. Бактерије у нашим цревима могу бити проблематичне за наше здравље, али могу бити и корисне. Микробиом је наш највећи савезник.
Не може довољно да се нагласи важност исхране која ће хранити и одржавати позитиван баланс бактерија.
Пробиотици помажу у поправљању инсулинске резистенције, смањењу упале и побољшању функције мозга. Пробиотици такође помажу у одржавању здравља пробаве и здравља имунитета.
Права равнотежа пробиотика у телу помаже у спречавању настањивања лоших микроорганизама.
Да ли су нам потребни пробиотици?
Пробиотици су свима потребни. Микроби који живе у нашим цревима уско су повезани са нашим расположењем, метаболизмом, имунолошком функцијом, варењем, хормонима и упалом. Најефикаснији начин за превазилажење цревних бактерија је промена начина на који их храните.
Дијета је кључна. Требало би да укључује пуно свеже пребиотске хране. Кисели купус, јогурт или кефир су одлични извори добрих микроба, само треба да будете сигурни да једете неку од ових намирница свакодневно.
Прoбиотичка биљна храна као што су црни лук, бели лук, празилук, сунчоке и шпаргле помажу у промовисању равнотеже бактерија.
Стрес је такође један од главних покретача за развој нездравих бактерија у цревима. Друга опција је узимање пробиотика у облику суплемената.
Пробиотички додатак може помоћи да се поново населе бактерија у цревима ако не добијате довољно редовном исхраном. Али са толико опција на тржишту, саветујем да се консултујете са лекаром који је специјализован за пробиотичке терапије пре узимања суплемената.
Преузмите андроид апликацију.