Početna > Biznis
Biznis

Šta su kriptovalute?

Kriptovaluta predstavlja decentralizovan digitalni novac dizajniran da se koristi preko interneta. Bitcoin, koji je lansiran 2008. godine, bio je prva kriptovaluta, i dalje je daleko najveća, najuticajnija i najpoznatija. U poslednjoj deceniji, bitkoin i druge kriptovalute poput Ethereum su porasle kao digitalne alternative novcu koji su izdale vlade.
Foto: Pexels/Worldspectrum

Najpopularnije kriptovalute, po tržišnoj kapitalizaciji, su Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoin. Druge dobro poznate kriptovalute uključuju Tezos, EOS, ADA i ZCash. Neki su slični Bitcoin-u. Drugi su zasnovani na različitim tehnologijama ili imaju nove karakteristike koje im omogućavaju da urade više od transfera vrednosti.

Kripto omogućava prenos vrednosti na mreži bez potrebe za posrednikom kao što je banka ili procesor plaćanja, omogućavajući prenos vrednosti globalno, skoro trenutno, 24/7, uz niske naknade.

Kriptovalute obično ne izdaje niti kontroliše nijedna vlada ili drugi centralni organ. Njima upravljaju peer-to-peer mreže računara koji pokreću besplatni softver otvorenog koda. Generalno, svako ko želi da učestvuje može.

Ako banka ili vlada nisu uključeni, kako je kripto bezbedna? Bezbedno je jer su sve transakcije proverene tehnologijom koja se zove blockchain.

Blockchain kriptovalute je sličan bilansu stanja. Svaka valuta ima svoj blok lanac, koji je tekući, stalno ponovo verifikovani zapis svake pojedinačne transakcije ikada napravljene koristeći tu valutu.

Za razliku od bankovne knjige, kripto blok lanac se distribuira među učesnicima cele mreže digitalne valute

Nijedna kompanija, država ili treća strana ne kontrolišu to i svako može da učestvuje. Blockchain je revolucionarna tehnologija koja je tek nedavno postala moguća kroz decenije kompjuterskih nauka i matematičkih inovacija.

Prednosti kriptovaluta

Privatnost

Kada plaćate kriptovalutama, ne morate da dajete nepotrebne lične podatke trgovcu. Što znači da su vaše finansijske informacije zaštićene od deljenja sa trećim licima kao što su banke, usluge plaćanja, oglašivači i agencije za kreditni rejting. A pošto se ne moraju slati osetljive informacije preko interneta, postoji veoma mali rizik od kompromitovanja vaših finansijskih informacija ili krađe vašeg identiteta.

Bezbednost

Skoro sve kriptovalute, uključujući Bitcoin, Ethereum, Tezos, i Bitcoin Cash obezbeđene su korišćenjem tehnologije koja se zove blockchain, koja se stalno proverava i verifikuje ogromnom količinom računarske snage.

Prenosivost

Pošto vaša kriptovaluta nije vezana za finansijsku instituciju ili vladu, ona vam je dostupna bez obzira gde se nalazite u svetu ili šta se dešava sa bilo kojim od glavnih posrednika globalnog finansijskog sistema.

Transparentnost

Svaka transakcija na mrežama Bitcoin, Ethereum, Tezos, i Bitcoin Cash se objavljuje javno, bez izuzetka. To znači da nema mesta za manipulaciju transakcijama, promenu ponude novca ili prilagođavanje pravila u toku igre.

Nepovratnost

Za razliku od plaćanja kreditnom karticom, plaćanja kriptovalutama se ne mogu poništiti. Za trgovce, ovo značajno smanjuje verovatnoću da budu prevareni. Za kupce, to ima potencijal da učini trgovinu jeftinijom eliminisanjem jednog od glavnih argumenata koje kompanije za kreditne kartice navode za svoje visoke naknade za obradu.

Sigurnost

Mreža koja pokreće Bitcoin nikada nije hakovana. A fundamentalne ideje koje stoje iza kriptovaluta pomažu da budu bezbedne: sistemi su bez dozvole, a osnovni softver je otvorenog koda, što znači da su nebrojeni kompjuterski naučnici i kriptografi bili u mogućnosti da ispitaju sve aspekte mreža i njihove bezbednosti.
Zašto kriptovalute predstavljaju budućnost finansija?
Kriptovalute su prva alternativa tradicionalnom bankarskom sistemu i imaju snažne prednosti u odnosu na prethodne metode plaćanja. Zamislite ih kao novu vrstu gotovine koja je na internetu, što joj daje potencijal da bude najbrži, najlakši, najjeftiniji, najsigurniji i najuniverzalniji način razmene vrednosti koji je svet ikada video.

Kriptovalute se mogu koristiti za kupovinu dobara ili usluga ili se mogu držati kao deo investicione strategije, ali njima ne može manipulisati nijedna centralna vlast, jednostavno zato što ona ne postoji. Bez obzira šta se desi sa vladom, vaša kriptovaluta će ostati bezbedna.

Digitalne valute pružaju jednake mogućnosti, bez obzira na to gde ste rođeni ili gde živite. Sve dok imate pametni telefon ili drugi uređaj povezan na internet, imate isti kripto pristup kao i svi ostali.

Kriptovalute stvaraju jedinstvene mogućnosti za širenje ekonomske slobode širom sveta. Suštinska bezgraničnost digitalnih valuta olakšava slobodnu trgovinu, čak i u zemljama sa strogom državnom kontrolom nad finansijama građana. Na mestima gde je inflacija ključni problem, kriptovalute mogu pružiti alternativu nefunkcionalnim fiat valutama za štednju i plaćanja.

Kao deo šire investicione strategije, kriptovaluti se može pristupiti na različite načine. Jedan od pristupa je kupovina i držanje nečega poput bitkoina, koji je od gotovo bezvrednog 2008. godine prešao na hiljade dolara po novčiću danas. Druga bi bila aktivnija strategija, kupovina i prodaja kriptovaluta koje doživljavaju volatilnost.

Jedna opcija za kripto radoznale investitore koji žele da minimiziraju rizik je USD Coin, koji je vezan 1:1 za vrednost američkog dolara. Nudi prednosti kriptovaluta, uključujući mogućnost međunarodnog brzog i jeftinog transfera novca, uz stabilnost tradicionalne valute.

Zašto investirati u kriptovalute?

Razmene na digitalnoj berzi učinile su kupovinu i prodaju kriptovaluta lakom, sigurnom i isplativom.

Potrebno je samo nekoliko minuta da napravite siguran nalog, a kriptovalutu možete kupiti koristeći svoju debitnu karticu ili bankovni račun.

Možete kupiti onoliko kriptovaluta koliko želite, jer možete kupiti delimične novčiće. Na primer, možete kupiti bitkoin u vrednosti od 25,00 dolara.

Mnoge digitalne valute, uključujući USD Coin i Tezos, nude vlasnicima nagrade samo zato što ih imaju.

Za razliku od akcija ili obveznica, svoju kriptovalutu možete lako prebaciti na bilo koga drugog ili je koristiti za plaćanje roba i usluga.

Milioni ljudi drže bitkoin i druge digitalne valute kao deo svog investicionog portfolija.

Šta je stabilni novčić (stablecoin)?

USD Coin je primer kriptovalute koja se zove “stabilni novčić”. O njima možete razmišljati kao o kripto dolarima, dizajnirani su da minimiziraju volatilnost i maksimiziraju korisnost. Stabilni novčići nude neke od najboljih atributa kriptovalute (besprekorne globalne transakcije, sigurnost i privatnost) uz stabilnost procene fiat valuta.

Stabilni novčići to rade tako što svoju vrednost vezuju za spoljni faktor, obično fiat valutu kao što je američki dolar ili robu poput zlata.

Kao rezultat toga, manje je verovatno da će se njihove procene dramatično menjati iz dana u dan. Ta stabilnost može povećati njihovu korisnost za svakodnevnu upotrebu kao novac, jer i kupci i trgovci mogu biti sigurni da će vrednost njihove transakcije ostati relativno konzistentna tokom dužeg vremenskog perioda.

Oni takođe mogu funkcionisati kao siguran i stabilan način uštede novca, poput tradicionalnog štednog računa.

Šta je rudarenje kriptovaluta?

Većina kriptovaluta se „vadi“ preko decentralizovane (takođe poznate kao peer-to-peer) mreže računara. Ali rudarenje ne generiše samo više bitkoina ili Ethereum – to je takođe mehanizam koji ažurira i obezbeđuje mrežu stalnim verifikacijom javne knjige blockchain-a i dodavanjem novih transakcija.

Tehnički, svako ko ima računar i internet vezu može postati rudar. Ali pre nego što se uzbudite, vredi napomenuti da rudarenje nije uvek isplativo. U zavisnosti od toga koju kriptovalutu rudarite, koliko je brz vaš računar i cenu električne energije u vašem području, možda ćete na kraju potrošiti više na rudarenje nego što zaradite nazad u kriptovaluti.

Kao rezultat toga, većinu kripto rudarenja ovih dana obavljaju kompanije koje su specijalizovane za to ili velike grupe pojedinaca koji svi doprinose svojoj računarskoj moći.

Kako mreža podstiče rudare da učestvuju u održavanju blockchain-a? Opet, uzimajući Bitcoin kao primer, mreža drži lutriju u kojoj se svi rudarski uređaji širom sveta utrkuju da postanu prvi koji će rešiti matematički problem, čime se takođe verifikuje i ažurira blockchain novim transakcijama. Svaki pobednik dobija novi bitkoin, koji onda može da se probije na šire tržište.

Šta je Bul i Bear tržište?

 

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake