Početna > Srbija
Srbija

Šta se predviđa rebalansom pokrajinskog budžeta?

Pokrajinski poslanici sastaće se sutra sa početkom u 10 časova kada se održava XXIV sednica Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine. Najvažnija tačka ove sednice biće i prva po redu razmatranja – rebalans budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine za 2023. godinu.
Foto: Gradske info

Pokrajinska vlada utvrdila je Predlog rebalansa budžeta AP Vojvodine u iznosu od 116,7 milijardi dinara. U odnosu na aktuelni budžet rebalansom se projektuje povećanje za 8,1 milijardu dinara. Obim budžeta koji je planiran ovim rebalansom veći je za 90% u odnosu na 2016. godinu, kada je iznosio 62 milijarde dinara.

U 2016. godini, kada je aktuelna vlast preuzela upravljanje u Autonomnoj pokrajini Vojvodini, i s obzirom na zatečeno stanje u pokrajinskim javnim finansijama, svega 12 milijardi dinara bilo je planirano za kapitalni deo budžeta. Danas u okviru pokrajinskog budžeta se planira čak 41,2 milijarde dinara za njegov kapitalni deo.

Kapitalni deo budžeta predstavlja deo koji je vezan za investicije i ima razvojni karakter. Ova razlika u ciframa za svega sedam godina najbolje pokazuje koliko se drastično razvojno i ekonomski uspešno promenila i politika Autonomne pokrajine Vojvodine u odnosu na period pre 2016. godine.

U odnosu na 2016. godinu kada je zatečeni dug u apsolutnom iznosu bio 9,2 milijarde dinara, odnosno 17,6 % od ostvarenih tekućih prihoda, danas je javni dug AP Vojvodine 3,9 milijardi dinara, ili 4,4% ukupnih tekućih prihoda ostvarenih u 2022. godini.

Prosečna kamatna stopa zaduživanja u AP Vojvodini 1,56%, što je manje nego na nacionalnom nivou.

Predloženim rebalansom budžeta planirano da se u obrazovanje, odnosno modernizaciju ustanova  obrazovanja, usmeri 1,7 milijardi dinara. Između ostalog, biće finansirane rekonstrukcije objekata u Bačkom Jarku, Pećincima, Kikindi, Čurugu, Bečeju, Beočinu i Novoj Crnji.

Za oblast zdravstva biće izdvojeno 1,6 milijardi dinara, od čega je 700 miliona planirano za opremanje Kamenice 3.

Kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi, sledi rehabilitacija državnog puta prvog reda na teritoriji opštine Sremski Karlovci, za šta je izdvojeno 300 miliona dinara, zatim uređenje Glavne ulice u Beloj Crkvi, rekonstrukcija mosta na reci Zlatici u naselju Padej, rekonstrucija saobraćajnica u Vrdniku. U planu su i projekti u opštini Novi Kneževac, kao i unapređenje saobraćajne  infrastrukture u Novom Sadu.

U oblasti kulture, za zaštitu kulturnog nasleđa planirano je 594 miliona dinara. Planirana je rekonstrukcija Doma kulture u Malim Pijacama, zatim rekonstrukcija i adaptacija zgrade Muzeja i Gradske biblioteke u Kuli, a u saradnji sa Eparhijom bačkom i Srpskom pravoslavnom opštinom u Novom Sadu izgradnja objekta crkvene opštine.

Takođe, planirane su i investicije u sistemu socijalne zaštite. Sredstva će biti uložena za opremanje Doma za odrasla i stara lica u Novom Bečeju. Planiran je početak gradnje dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju u Bačkoj. U planu je i rekonstrukcija objekta na Vršačkom bregu  i u Bačkoj Palanci za oporavak i rehbilitaciju dece iz socijalno ugroženih porodica.

Zahvaljujući ovom rebalansu, omogućene su i izmene godišnjih programa korišćenja sredstava iz budžetskih fondova za šume i vode, kao i programa kojima se uređuje korišćenje poljoprivrednog zemljišta u APV.

U skladu sa tim, neka od najvažnijih izmena odnosno ulaganja, planirana ovim programima obuhvatiće izdvajanja dodatnih 45 miliona dinara za nabavku opreme u pčelarstvu i novih pčelinjih društava. Za unapređenje protivpožarne zaštite šuma i povećanje šumovitosti APV planira se dodatnih četiri miliona dinara. Za oblast vodoprivrede, a u okviru godišnjeg programa, planira se dodatnih 600 miliona dinara.

Veza koja će promeniti grad: Četvrti most na Dunavu ulazi u novu fazu razvoja (VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.