Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта се може сејати и садити у априлу?

Ако нисте посејали или посадили воће и поврће у марту, није касно да то учините у априлу. Погледајте које усеве можете да посадите следећег месеца, као и како да улепшате свој простор цвећем.
Фото: Pixabay/photoAC
Повртњак

Сетва грашка, шаргарепе, лука, зелене салате и празилука требало би да буде завршена средином априла. Такође овог месеца можете пресадити карфиол, келерабу, блитву и купус. Ако сте посадили лук и бели лук, сада је време да их ископате. У другој половини априла саде се кукуруз шећерац, кромпир, целер, пасуљ, цвекла, а у овом периоду може се садити и парадајз и паприка (директна сетва).

Иначе, директан начин сетве има своје предности, а ради се о мањем улагању у производњу. Такође, на овај начин биљке развијају снажан коренов систем, што свакако олакшава и смањује потребу за каснијим наводњавањем. Директна сетва се најчешће користи за производњу парадајза и паприке за прераду у домаћинству, као и за индустријску прераду. Иначе, ниске сорте парадајза су погодне за директну сетву на великим површинама, док се високе сорте чешће користе за хортикултурну производњу.

Крајем априла могу се сејати лубенице, диње, краставци и боранија. Ипак, пазите на могуће касне мразеве и по потреби проклијало поврће заштитите од хладноће тако што ћете га прекрити фолијом, новинама, лишћем или сламом. Ако не желите да ризикујете, сачекајте мај, који је идеалан за садњу овог поврћа.

Воћњак и виноград

Када се заврше сви пролећни радови, почињемо са површинском обрадом земљишта у воћњацима и ђубрењем по потреби. После тога долази време за пролећно прскање ради заштите воћака од касних мразева и штеточина. У овом периоду може се обавити резидба малина и купина. Изводи се калемљење, а обавезно је и ђубрење азотним ђубривима. У брдско-планинским пределима пожељна је зимска резидба и садња воћака, а по потреби и заштита цвећа од касних пролећних мразева.

У априлу се саде нови виногради, а у младе винограде стављају колци. Лозе је потребно везати, као и гране и лукове за ослонац. Дубока обрада се наставља у реду и између редова. У овом месецу је и прва плитка обрада између редова и прво прскање у реду.

Цвеће

У априлу почиње реновирање баште ако желите да имате лепо цвеће. Ако сте у јесен прекопали земљу, сада ће вам бити много лакше, јер се током зиме довољно смрзла и растресила. Ако то није урађено у претходном месецу, очистите земљиште од опалог лишћа и гранчица. Ако су цветови луковичастих цветова процветали, не уклањајте листове, већ сачекајте да се природно осуши, како би луковице прикупиле довољно енергије и процветале следеће пролећне сезоне.

У пролеће, када се јутарња температура не спусти испод 10 степени, почињемо са прихраном вишегодишњег цвећа у башти. Уклоните суво лишће и гранчице и редовно прегледајте цветове, јер су током овог периода подложни болестима. Тако ћете на време приметити да ли се биљка разболела, а ако јесте, можете на време да реагујете. Оштрим маказама за резидбу одрежите гране које изгледају болесно и закржљале, као и оне које се међусобно укрштају.

Како избелити јаја на природан начин?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке