Kada birate između crvenog, žutog i belog luka, šta najčešće birate? Iako vam se može učiniti da nema velike razlike, crveni ili kako ga popularno nazivaju ljubičasti luk, ima neke posebne karakteristike.
Ljubičasti luk je dostupan tokom cele godine i sadrži visok udeo flavonoida kvercetina i vlakana. Ali šta se tačno dešava sa vašim telom kada ga konzumirate, dobro i loše, pročitajte u nastavku.
Može izazvati gorušicu
Ako ste ikada pojeli pljeskavicu ili sendvič bogat ljubičastim lukom i odmah osetili žgaravicu, to nije ništa neobično. Luk generalno može izazvati žgaravicu, a ljubičasti luk prednjači. Ako inače imate problema sa njom, bilo bi bolje da izbegavate velike količine ove namirnice.
Ima antiinflamatorna svojstva
Postoji mnogo istraživanja koja su pokazala da luk ima antiinflamatorna svojstva, a posebno je uspešan u borbi protiv bakterija poput ešerihije koli. Prema nekim istraživanjima, pomaže u borbi protiv razvoja čireva.
Može pogoršati simptome sindroma iritabilnog creva
Sindrom iritabilnog creva i poremećaj celokupnog gastrointestinalnog sistema koji izaziva bolove u stomaku, zatvor ili dijareju. Prema jednoj studiji, luk je samo još jedna namirnica koja može da pogorša ove simptome, kao i beli luk i kafa.
Pomaže u kontroli šećera u krvi
Redovna konzumacija ljubičastog luka pomaže u regulisanju šećera u krvi, što je posebno važno za osobe koje pate od dijabetesa tipa 2 i kontrolišu šećer kroz ishranu.
Preuzmite android aplikaciju.