Fudbalski dres u „žiži javnosti“ je samo u dva navrata – prilikom promocije novog dizajna i prilikom fudbalskog meča kada je tu da pomogne pri raspoznavanju timova i igrača. Ipak, dres ima svoj život i nakon što sudija tri puta dune u pištaljku, a on izgleda ovako:
U saradnji sa FK Vojvodina ispratili smo „put“ fudbalskog dresa između dve utakmice Super lige Srbije.
Najpre, kada nakon meča uđu u svlačionicu fudbaleri „stare dame“ skidaju svoju opremu koju odlažu u sportske torbe kluba. Od tog momenta igrači se „opraštaju“ od svojih „uniformi“ do naredne utakmice.
Torbe preuzima jedan od ekonoma, raspoloženi Nemanja Jotanović, koji ih odlaže u klupski autobus kojim se dresovi prevoze u Fudbalski centar „Vujadin Boškov“, gde su prostorije kluba koje uključuju i vešeraj.
Tu brigu o dresovima preuzimaju žene koje rade u vešeraju i raspolažu mašinama za pranje veša, u ovom slučaju sportske opreme. Nakon što se dresovi dobro „izvrte“, operu i osuše u mašini, slažu se i ponovo čekaju ekonome kluba.
Najbitniji deo je temeljna kontrola dresova kojoj pristupaju ekonomi Dragan Vasić i njegov ranije pomenuti kolega Jotanović.
Detalji koji zahtevaju posebnu pažnju su šavovi, vezovi i nalepnice, koje se detaljeno pregledaju u potrazi za nepravilnostima, izvučenim koncima, odlepljenim delovima i slično. Kritična mesta su prošiveni rubovi, grb, sponzori i naravno prezime i broj.
Ukoliko je dres vidno oštećen i neupotrebljiv, neće ugledati „Karađorđe“ već ide u zaborav, a štampa se novi. Sa druge strane, ukoliko je je oštećenje minimalno, npr. nazire se da će nalepnica početi da se odlepljuje, onda dres ide na reparaciju.
Kako su nam rekli, dresovi na kraju sezone najčešće budu bačeni jer ne budu u najboljem stanju, a nekada ih fudbaleri sačuvaju za uspomenu ili poklone nekome.
Kada je dres pregledan i potpuno čitav, slaže se na policu, sa koje se na dan utakmice premešta u torbu.
Torbe pune opreme na dan novog meča prevoze se na „Karađorđe“ i već više od dva sata pred utakmicu ređaju u svlačionicu, u ovom slučaju, domaćeg tima.
Svaki igrač ima svoje mesto u prostoriji, pa samim tim, svaki dres ima svoju tačnu lokaciju.
Sat i po vremena pred utakmicu stižu i fudbaleri, a odmah sledi i presvlačenje. Nakon izlaska na teren i zagrevanja, ponovo se vraćaju u svlačionicu.
Startnih jedanaestorica nekoliko minuta pred početak meča ulaze sa sudijama i protivničkom ekipom kroz tunel, ponosno noseći dresove svog kluba, koji su ponovo na velikoj sceni.
Preuzmite android aplikaciju.