Nema ništa bolje od dremke posle ručka, zar ne? S druge strane, mnogi lekari savetuju da to nikada ne radimo, jer to može negativno uticati na naše zdravlje.
Šta se zaista dešava u našem telu kada legnemo odmah posle jela?
Kao što objašnjava jedan gastroenterolog, postoji mogućnost da se hrana koju ste upravo konzumirali vrati u grlo (zajedno sa malo želudačne kiseline). Ako se to dogodi, mogu se pojaviti simptomi žgaravice, možete osetiti peckanje u grudima i grlu, imati kiseli ukus u ustima, a može se javiti i povraćanje.
Jedna od studija je takođe pokazala zanimljive rezultate. Položaj tela tokom jela utiče na varenje, tačnije na apsorpciju hranljivih materija. Istraživači su proučavali kako jedenje hrane dok sedite, stojeći ili ležeći utiče na varenje. Tako su došli do otkrića da jedenje hrane u ležećem položaju podstiče pražnjenje želuca i poboljšava apsorpciju hranljivih materija – aminokiselina.
Da li je preporučljivo leći odmah nakon obroka?
Istina je da zaista ne postoji scenario gde je ležanje na krevetu posle obroka preporučljivo. Kako objašnjava stručnjak, osobe sa određenim zdravstvenim problemima moraju biti posebno oprezne. Na prvom mestu, pacijentima sa gastroezofagealnom refluksnom bolešću, čak i sa stanjima kao što je bruh, ne preporučuje se da leže nakon jela. Po pravilu, posle jela je bolje sedeti ili hodati najmanje 30 minuta. Osim toga, važno je voditi računa i kada večerate, kako ne biste otišli u krevet punog stomaka. Zato poslednji obrok u danu mora da bude najmanje dva sata pre odlaska na spavanje, a najbolje bi bilo da posle večere krenete u kratku šetnju.
Kako održati nokte zdravim i jakim u dolazećim hladnim danima?
Preuzmite android aplikaciju.