Početna > Život i stil
Život i stil

Šta se dešava dok spavamo

Spavanje je proces koji nam je neophodan za dobro zdravlje.
Foto: Unsplash/Damir Spanic

I sami smo svedoci da kada smo umorni i neispavani, smo dekoncentrisani, nervozni i da se ne možemo dobro fokusirati na poslove koje obavljamo.

Koliko je san bitan govori to, da se tokom spavanja naše telo regeneriše. Spavanje je bitan deo oporavka od bolesti, stresa, depresije i umora.

Vrhunski sportisti, pored dobrog treninga moraju imati isto tako redovan i kvalitetan san, kako bi svoje telo oporavili i dostigli pun potencijal.

Čuli smo svi nešto površno o fazama sna, ali koja faza je najznačajnija i u kojoj fazi je najbolje da se probudimo?
Foto: PrtSc/PhysioPathoPharmaco/You Tube

Sigurno ste čuli za REM fazu? REM (Rapid Eye Movement) fazi prethode još četiti faze koje se nazivaju NREM faze. Onog momenta kada zaspimo, počinje 1. faza sna tzv. „lak san“ i u sledećih otprilike sat ipo vremena prolazimo kroz sve četiri faze, dok ne dođemo do REM faze.

Treća i četvrta faza sna, su faze „dubokog sna“. Za ove faze je karakteristično da se veoma teško budimo, a kada se probudimo u ovim fazama, teško se orijentišemo i najčešće se osećamo umorno i tromo, a česte su i glavobolje.

Foto: Pexels/Ketut Subiynto

REM faza se dostiže između 70 – 90 minuta nakon što zaspimo. Osam časova sna se svima preporučuje, a tokom tog perioda telo dođe do četvrte faze samo dva puta tokom spavanja.

Obezbediti sebi osam sati sna je veoma bitno, kako bi se telo u potpunosti oporavilo, u suprotnom oporavak će biti nepotpun, što će uticati na naše ponašanje i radne sposobnosti koje obavljamo tokom dana.
Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Zanimljivo je reći da i previše sna ne znači da se telo bolje oporavlja, baš naprotiv. S toga osmočasovni, kvalitetan san je svakako dovoljan i preporučljiv.

Najlošiji period za buđenje jeste faza dubokog sna, jer ćemo biti dezorijentisani, umorni, sa glavoboljom. Što je dublja faza sna, ako se probudimo, bićemo umorniji i ošamućeni. A kada je najbolje da se probudimo? To je svakako  faza „lakog sna“, tj. prva faza, kao i REM faza. Tada ćemo biti odmorniji i produktivniji.

Foto: Unsplash/Benjamin Voros

Kako bismo sebi omogućili odmor, svakako se moramo potruditi da imamo osam sati kvalitetnog sna, da ležemo na vreme, ali i da što je više moguće otklonimo izvore buke koji remete naš san.

Dokazano je da nedostatak sna uzrokuje mnoge bolesti, a jedna je svakako hipertenzija. Npr. ako pijete terapiju protiv povišenog pritiska, a nemate kvalitetan san, nećete uspeti da regulišete pritisak.

Takođe, naučno je dokazano da samo u dubokom snu je telo sposobno da zaceli rane i oporavi se.

Foto: Pexels/Vlad Chetan

Previše obaveza je svima nama izgovor da ne možemo leći na vreme… Ali potrudite se da obezbedite sebi kvalitetan san, ležite na vreme, smanjite boravak na mobilnim telefonima i društvenim mrežama nekoliko sati pre odlaska na spavanje,  jer samo tako ćete biti produktivni i moći ćete punim kapacitetom da odgovorite na mnoge obaveze koje vam dan nosi.

Mladalački izgled možete zadržati zahvaljujući dobrom snu.

 

Preuzmite androidaplikaciju.