Коначно распуст! Али како да их организујем да не проведу два месеца на телефону?
1. Обезбедите друштво!
Како каже наш песник: ,,Кад имаш друга, имаш све!” (Драган Лукић)
Почните од тога што ћете се распитати када друштво путује јер можда постоји могућност да своју организацију лако можете прилагодити томе и најбоље искористити распуст. Што би тинејџери рекли, није мала ствар имати с ким ,,блејати”, па онда није проблем ни мало се око тога ,,цимати”.
Замислите колика ће бити дечја радост ако успете да организујете да ваше дете проведе пар дана код најбољег друга из разреда или да он вама буде гост. Заправо идеално је да се реализује и једно и друго у различитим терминима. То ће бити већа уживанција од било каквог другог путовања. Три дана код другарице, па онда након неког времена, три дана она код вас. Дивота!
Ако је то немогуће, позовите и браћу и сестре од тетке, ујака, стрица у госте. Није чак нарочито ни важно да се деца међусобно сјајно слажу. Битно је да се нешто дешава и да друштва има. И од оних са којима је тешко, деца уче неке важне социјалне вештине и дани ће бити садржајнији а деца ће добро искористити распуст.
Нова социјална искуства, поготово она која се стичу заједничким животом су деци, поготово након периода короне, више него потребна.
2. Обезбедите контакт с природом!
Многа деца нису уопште свесна колико им природа недостаје и баш зато ми одрасли имамо одговорност да их са њом зближимо, поготово за време распуста! Многи од нас живе у градовима, зато је село или још боље нека шума идеална дестинација да најбоље искоритите распуст и период лета!
Многи од вас ће рећи да немају где децу да пошаљу, али хајде да о томе још једном поштено размислимо! Можда се ипак појави нека идеја. Ретки су они који заиста немају никога на селу. Чињеница је да многи ту могућност не користе јер њихова деца то не желе, јер тамо немају интернета, немају услова на коју су навикли, немају друштва…Чини им се да ће се тамо сморити. Е баш тамо је најбоље! Ја бих овде била спремна да кажем да децу по овом питању и не треба много слушати, већ их једноставно спаковати и одвести. Добробити од ,,смарања” на селу ће бити вишеструке.
Ако пак заиста немате опцију боравка у средини која сама по себи креира контакт с природом, онда се усмерите на опције које сам град нуди. Нпр. нека овог лета ваше дете најбоље искористи распуст и научи да пеца или да весла или да препознаје биљке, звезде, проводи време са псом, учи јахање или изучава птице…Нека довољно шета, вози бицикли или плива у реци, нека посматра залазак сунца. Нека само седи на клупи у парку уместо на гарнитури у дневној соби и не само да ће искористити распуст већ ће постајати бољи човек.
3. Направите листе активности!
Као прву активност, одмах након распуштања, предлажем генерално сређивање собе, што подразумева да изваде све своје старе књиге и свеске, разврстају их, продају оно што се може продати… Исто то могу да ураде са гардеробом. И наравно требало би да заиста генерално среде своју собу, што значи померају намештај, перуфиоке, ормане… Нека то раде сами ако су старији од нпр. 10 година и нека то ураде поштено. Када соба заблиста, и они ће се добро осећати, ма колико негодовали на почетку.
У току лета и распуста ваша деца могу да науче разне корисне животне вештине, нпр. да кувају, да зашију дугме, да оперу аутомобил, покушају да поправе неки ситан квар, надувају гуме на бициклу, науче слепо куцање на тастатури …
Искористите распуст тако што ћете покушати да заинтересујете дете за неки нови хоби као што су нпр. израда макета или витража.
Подсетите их да постоје споменари и дневници. Деца од њих често брзо одустану, али је довољно вредно и само да започну.
Научите их да пишу циљеве и организују свој планер за наредну годину (није презахтевно и није нереално, моја деца то раде). Ово је много корисно.
На компјутеру се такође може провести и те како квалитетно време. Зато немојте деци бранити да буду на рачунару. Играње игрица свакако ограничите, али зато предлажем да мотивишете децу да науче да на рачунару ураде неке важне ствари. Нпр. за мале би било одлично да науче како да направе добру презентацију, за старије да отворе неки блог… Или како да користе Пхотосхоп… Има ту веома корисних ствари и много туторијала на интернету. Само напред, искористите распуст! Рачунарске вештине су будућност! Издвојте време да са њима поразговарате о томе шта их од ових области занима. Нека вам показују шта су научили и нека уживају.
4. Промените однос према досади!
Распуст који се искористи без мало досаде и није неки распуст. Тренуци досаде као да распусту дају дубљи смисао. Ако ње не буде, дете опет неће имати прилике да размишљају о ономе о чему се мисли само кад има довољно празног хода.
Сећам се колико је досаде било у мом детињству и о чему сам све баш тада промишљала… Тако је драгоцена за мене била та досада! Седела сам на клупи у селу, испод липе, гледала црвене бубе које се по њој пењу сатима. То је било време у ком сам научила где су решења и открила шта све може да ми донесе тишина.
Ако им буде довољно досадно, можда ће чак ваша деца узети и нешто да прочитају!
И за крај, најважније:
Ако ипак будете искористили распуст тако што ћете их гледати како седе пар сати дневно са телефоном у шаци, без обзира на то што им приговарате, знајте да сте саучесник тј. да сте ви то одобрили.
Познајем маму која сваки дан кад крене на посао, у своју торбу попакује каблове!
Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем!
Преузмите андроид апликацију.