Početna > Srbija
Srbija

Šta očekuje AP Vojvodinu do 2030. godine? (II deo)

Pred pokrajinskim poslanicima sutra će se naći najvažniji planski dokument Autonomne pokrajine Vojvodine, najšireg obuhvata i najvišeg značaja za APV – Plan razvoja APV za period 2023-2030. godine.
Foto: Gradske info

Plan razvoja rezultat je transpararentnog postupka, u koji su bili uključene sve relevantne institacije.

Plan je bio i predmet više javnih prezentacija i rasprava, kroz koje su građani sa teritorije APV imali mogućnost da iskažu svoje mišljenje, sugestije ili primedbe.

Plan predviđa četiri najvažnija pravca razvoja APV do 2030. godine.

Pored „Vojvodine kao mesta neprekidnog rasta životnog standarda“ i „Energetski održive, digitalne i prostorno povezane Vojvodine”, o kojima je naš portal pisao, ovoga puta predstavljamo vam preostala dva ključna pravca razvoja APV: „Zelena Vojvodina otporna na klimatske promene“ i „Interkulturalna Vojvodina po meri građana“

RAZVOJNI PRAVAC III:  ZELENA VOJVODINA OTPORNA NA KLIMATSKE PROMENE

Kako se navodi u Planu, cilj u periodu do 2030. godine sastoji se u poboljšanju kvaliteta života stanovništva na teritoriji APV, obezbeđivanjem željenih uslova životne sredine i očuvanjem prirode, smanjenjem zagađenja i pritisaka na životnu sredinu, kojim se obezbeđuje njihova raspoloživost za buduće generacije.

Foto: Vojvodina uživo

Ključni koraci u realizaciji postavljenog cilja uključuju jačanje postojećih i razvoj novih mera za sprovođenje politike održivog razvoja, održivo upravljanje otpadnim vodama i otpadom i dalju integraciju politike životne sredine u ostale sektorske politike.

Takođe, predviđanje u Planu je da se uspostavi sistem veće pojedinačne odgovornosti za životnu sredinu, harmonizacija nacionalnih propisa sa zakonodavstvom EU i njihova puna primena, kao i aktivnije učešće javnosti u procesima donošenja odluka.

Na koji način će se realizovati ovaj razvojni pravac?

Zaštita i unapređivanje kvaliteta životne sredine baziraće se na:

– očuvanju svih elemenata životne sredine (vode, vazduha, zemljišta, prirodnih i nepokretnih kulturnih dobara, biodiverziteta)

– racionalnom korišćenju prirodnih resursa,

– primeni sanacionih mera u degradiranim i zagađenim područjima,

– primeni principa predostrožnosti za aktivnosti koje mogu da izazovu veći pritisak na životnu sredinu,

– kontinuiranoj kontroli i praćenju stanja životne sredine (monitoring), kao i

– proceni uticaja planova, programa, objekata i aktivnosti na životnu sredinu, uz definisanje zaštitnih zona, zona uticaja i zaštitnih rastojanja oko objekata i aktivnosti koje emituju značajna zagađenja (npr. kopovi, termoelektrane) i s rizikom po životnu sredinu (npr. izvorišta vodosnabdevanja, SEVESO postrojenja) i zdravlje ljudi.

Najvažniji cilj ovog razvojnog pravca svakako je da se u APV do 2030. godine održi, unapredi i stvori kvalitetna životna sredina sa očuvanim prirodnim vrednostima i održivim korišćenjem resursa, otporna i prilagođena na izmenjene klimatske uslove.

Mere kojima će se nastojati ostvarenje ovog cilja su:

  • Unapređivanje stanja životne sredine i njene otpornosti i prilagodljivosti na izmenjene klimatske uslove,
  • Upravljanje otpadom i racionalno korišćenje resursa,
  • Unapređivanje sistema finansiranja životne sredine u skladu s prioritetnim ciljevima zaštite životne sredine i poštovanjem principa “zagađivač plaća”,
  • Unapređivanjem monitoringa i informacionog sistema i mehanizma kontrole zagađenosti životne sredine,
  • Jačanje institucionalnih kapaciteta, međusektorsko povezivanje i saradnja, podizanje svesti i unapređivanje znanja u pogledu kvalitetne životne sredine i biodiverziteta.
RAZVOJNI PRAVAC IV:  INTERKULTURALNA VOJVODINA PO MERI GRAĐANA

Deo namenjen ovom razvojnom pravcu jedan je od najobimnijih u Planu razvoja, budući da obuhvata brojne oblasti: socijalnu politiku, obrazovanje i nauku, omladinsku politiku, zdravstvo, kulturu.

Kako se navodi u Planu, socijalno-društveni razvoj AP Vojvodine u poslednjoj deceniji karakterešu depopulacija, migracioni tokovi i pražnjenje ruralnog i prigraničnog područja, negativan prirodni priraštaj u svim opštinama i ubrzan proces starenja.

Foto: Gradske info

Demografske procene iz Plana pokazuju da je u periodu 2011–2021. ukupno stanovništvo u AP Vojvodini smanjeno za 5,5%, odnosno za 106.963 stanovnika, a da je stopa mortaliteta udvostručena.

Primarni cilj socijalne politike u narednom periodu biće fokusiran na eliminisanje, odnosno ublažavanje socijalnih nejednakosti, pomoć siromašnim i socijalno isključenim građanima i građankama.

Kada je reč o zdravstvu, parametri su pozitivni, jer globalni zdravstveni indeks pozicionira Republiku Srbiju na 33. mesto u Evropi u 2021.godini.

U poređenju s 2019. godinom, povećan je i podindeks – Izgradnja zdravstvenih kapaciteta. Razlog tome leži u činjenici da je u AP Vojvodini  2021. izgrađena Kovid bolnica, kao nova organizaciona jedinica Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, zbog čega je znatno povećan posteljni kapacitet. Takođe, u toku je druga faza izgradnje i opremanja objekta Kamenica 3 s PET Centrom.
Foto: Gradske info

Kako je navedeno u Planu, prema kategoriji inovacionih performansi, iako i dalje zaostaje za Evropskom unijom, APV je znatno napredovala u odnosu na 2014. godinu.

Kada je reč o mladima, stopa zaposlenosti mladog stanovništva u APV u 2021. godini iznosila je 29%, što je za 10,4% više nego u 2015. godini.

Stopa nezaposlenosti mladih iznosi 23,2% i niža je za 16% u odnosu na 2015. godinu.

Kulturni život stanovništva APV ne zaostaje preterano za republičkim prosekom. U prilog tome govori i činjenica da je Novi Sad izabran za Evropsku prestonicu kulture 2021, što je podstaklo razvoj kulture na pokrajinskom nivou, ali i na lokalnom nivou.
Foto: NSEPK2022

Pored toga, AP Vojvodina raspolaže bogatim kulturno-istorijskim nasleđem, o čemu svedoči 810 nepokretnih kulturnih dobara, od čega 704 spomenika kulture, 41 arheološki lokalitet, 38 znamenitih mesta i 27 prostorno-kulturno istorijskih celina.

Imajući u vidu sve pomenuto, u ovoj oblasti društvenog razvoja identifikovana su četiri prioritetna cilja koja će biti ostvarena realizacijom 14 mera.

Cilj: Delotvorne, efikasne, dostupne i pristupačne zdravstvene i socijalne usluge koje omogućavaju kvalitetniji životni standard, poboljšanje javnog zdravlja i zdrave stilove života svih stanovnika i stanovnica AP Vojvodine.

Mere za ostvarenje:

  • Unapređivanje institucionalnog odgovora na negativne demografske trendove i populacionu politiku;
  • Obezbeđenje dostupnih i pristupačnih usluga socijalne zaštite svim građanima i građankama na teritoriji AP Vojvodine;
  • Doprinos AP Vojvodine obezbeđenju pristupačne i sveobuhvatne zdravstvene zaštite svih građanki i građana na teritoriji AP Vojvodine;
  • Obezbeđenje uslova za povećanje dostupnosti sporta i rekreacije svim građanima i građankama AP Vojvodine.
Cilj: Uspostavljeno dostupno i funkcionalno obrazovanje, kao i celoživotno učenje usklađeno s potrebama tržišta rada i izazovima tehnološkog razvoja.

Mere za ostvarenje:

  • Unapređivanje dostupnosti preduniverzitetskog obrazovanja i vaspitanja u AP Vojvodini;
  • Razvoj i unapređivanje obrazovne infrastrukture i pristup resursima;
  • Unapređivanje zapošljivosti mladih i njihovih kompetencija i stvaranje kulture i dostupnosti celoživotnog učenja.
Cilj: Visok kvalitet i efikasnost visokog obrazovanja i naučnoistraživačke delatnosti prilagođeni stvaranju potencijala za ubrzan razvoj i tehnološki napredak AP Vojvodine.

Mere za ostvarenje:

  • Kontinuirano podizanje kvaliteta visokog obrazovanja primenom rezultata zasnovanih na vrhunskoj nauci i primeni digitalnih tehnologija;
  • Obezbeđenje kompatibilnosti studijskih programa s potrebama privrede;
  • Razvoj i unapređivanje naučnoistraživačke infrastrukture, uslova za rad i materijalnog položaja istraživača u visokoobrazovnim i naučnoistraživačkim institucijama;
  • Obezbeđivanje uslova za jačanje internacionalne naučne saradnje i saradnje nauke s privredom.
Cilj: Unapređen uticaj kulture, nasleđa i stvaralaštva na kreiranje društvenih vrednosti i kohezije.

Mere za ostvarenje:

  • Unapređivanje pristupačnosti kulture građanima i građankama jačanjem sistema i ustanova kulture, zaštite kulturnog nasleđa i posebnosti kulturnog diverziteta;
  • Unapređivanje kulturnog stvaralaštva, produkcije i pristupačnosti kulture građanima i građankama;
  • Podrška digitalizaciji kulture i kulturnog nasleđa.

 

Šta očekuje AP Vojvodinu do 2030. godine? (I deo)

 

Preuzmite android aplikaciju.