Стручњаци сматрају да постоји неколико ствари које родитељи никако не би смели да говоре својој деци јер могу веома негативно да утичу на њих.
Тако ме љутиш
Реченица: „Тако ме љутиш“, једна је од њих. Психолози верују да овом фразом покушавате да окривите неког другог за своја осећања. Ово је такође познато као „пребацивање кривице“.
Наравно, сасвим је нормално да се осећате лоше, али то морате знати да кажете на прави начин. У оваквим ситуацијама најбоље је рећи: „Не волим кад то радиш…“ или „Кад то радиш…, осећам се…“. Јасно ћете дати до знања детету да се ваша осећања не односе на њега, већ на специфично, променљиво понашање.
Смири се
Такође је погрешно рећи „Смири се“ или „Престани да плачеш“. Овим фразама недостаје емпатије. Ово учи децу да поричу или потискују своја осећања, што је лоше за дугорочни емоционални развој. Mожете изазвати супротан ефекат и дете ће имати испад. Не могу се суздржати емоције које се морају изразити.
Зато што сам ја тако рекао
Зато што сам тако рекао је такође реченица коју треба избегавати. Њиме сузбијате дечја осећања и дајете им осећај да су потпуно ван контроле. Важно је поштовати дечја осећања и понудити им разлог зашто доносимо одлуке које доносимо.
Rano izlaganje dece ekstremnim temperaturama može uticati na razvoj mozga
Преузмите андроид апликацију.