Уживање у праћењу неког спортског догађаја са пријатељима повећава ниво окситоцина уз јачање осећаја заједништва, повезаности и припадности, али, позитивне емоције расту и ако нисмо у друштву.
Спорт као фокус интересовања навијача један је од водећих хобија на нивоу света. Милиони људи пасионирано прате утакмице, трке, ревије, бизнис индустрија „трља руке“, а утицај на психофизичко здравље свих актера може бити и позитиван и негативан. Зависи од више фактора.
Који хормони се појачано луче када гледамо различите спортске догађаје
Код страствених гледалаца, често пасионираних и опсесивних навијача, али и оних који спорт гледају да би се опустили, лучи се низ хормона који покрећу широк спектар осећања. Ови утичу на наше емоционалне и физичке реакције док гледамо одабрано спортско дешавање, чинећи то искуство интензивним, узбудљивим, емотивним. Приликом гледања спортских догађаја луче се следећи хормони:
Адреналин (епинефрин)
Адреналин је хормон стреса који се ослобађа током узбуђења или утицаја неког стресора. Утиче на повећање броја откуцаја срца, проширење дисајних путева, убрзава и појачава проток крви у мишиће. Када здушно навијамо за свој тим или чекамо да се разреши нека напета акција, ниво адреналина расте. То појачава осећај узбуђења и активније усредсређује пажњу.
Кортизол
Кортизол је још један хормон стреса, који помаже телу да се носи са стресним ситуацијама. Његово лучење повећава ниво шећера у крви и утиче на имунолошки систем тако што Т-ћелије добију информацију да треба да се одбране.Продужени или интензивни стрес током неке напете утакмице може да повећа ниво кортизола, што може изазвати осећај нервозе или анксиозности. То су потврдиле и бројне лабораторијске студије.
Допамин
Допамин је неуротрансмитер повезан са системом награђивања у мозгу. Одговоран је за осећај задовољства, мотивације, уживања.
Када тим за који навијамо победи или се деси нешто узбудљиво на терену ниво допамина расте, па тако реагује и наше тело.
Ендорфини
Ендорфини су супстанце које имају особине природних опијата у нашем телу, које помажу у ублажавању бола и стварању осећаја еуфорије. Позитивне ситуације током спортског догађаја који пратимо као што су голови, рекорди, успешни потези или победе, могу изазвати ослобађање ендорфина. Реакције су у распону од радости до еуфорије.
Окситоцин
Окситоцин је хормон повезан са социјалним везама и осећајем припадности. Када уживамо у неком спортском догађају са пријатељима, рођацима, познатим или непознатим навијачима истог тима, ниво окситоцина расте уз јачање осећаја заједништва, повезаности и припадности.
Серотонин
Серотонин је неуротрансмитер који регулише расположење, сан и апетит. Позитивна дешавања на спортским догађајима слично утичу и на лучење серотонина, расту нивои, а то резултира даље на наше психофизичке функције.
Позитивни ефекти које спорт може да изазове када навијамо
Навијање за тим може да ојача осећај заједнице и припадности истој.Учвршћују се друштвене везе са људима који деле исти ентузијазам и посвећеност, што ублажава или анулира осећај усамљености и самоизолације. Спорт је сјајна прилика за емотивно „пражњење“. Узбуђење током утакмице може бити један од начина начин да се ослободимо напетости и доживимо радост. Прослава победе може побољшати расположење и пружити осећај неког заједничког достигнуча.
Гледање спортиста како превазилазе изазове и савладавају напоре може да инспирише гледаоце да поставе и остваре неке нове личне циљеве. Напоран рад и упорност спортиста може да буде озбиљна мотивација. Такође, анализирање стратегије, тактике и исхода у спорту може бити стимулативно за интелект. Та врста менталне гимнастике може да буде веома бити корисна за когнитивно здравље.
Могући негативни ефекти: Шта када нам је „превише“ стало до победе
Интензивно емоционално пражњење приликом праћења спортских догађаја може међутим довести до стреса и анксиозности, посебно када нашем тиму или љубимцу не иде како бисмо желели и очекивали. Ова осећај може бити опасан ако појединац своје самопоуздање или срећу базира на успеху тима за који навија. Код неких особа гледање спорта може повећати агресију, посебно ако већ имају предиспозицију за деструктивно или насилничко понашање.
Посвећено навијање за губитнички тим може довести до осећаја разочарања, анксиозности или депресије. То такође може бити изазовно за навијаче који моћ изабраног тима виде као рефлексију сопственог идентитета или вредности. Прекомерно време проведено у гледању спорта може утицати на личне односе и пореметити свакодневно функционисање у социјалном, породичном или пословном окружењу.
Иако навијање може донети радост, заједништво и осећај поноса, важно је да будемо свесни могућих негативних утицаја.
Који спорт је мање, а који више стресан за гледање
Психолози су истраживали који спортови се сматрају мање, акоји више стресним за гледање. Наравно, сваки спорт може бити веома стресан уколико је „улог“ велики и на личном и на плану заједнице. Према закључцима појединих истраживања, спортови који носе најмање стреса у гледању су:
голф
уметничко пливање, уметничко клизање
коњички спорт (изузев коњских трка)
крикет
билијар.
Спортови који имају највиши ниво стреса за публику:
фудбал
амерички фудбал
кошарка и одбојка
хокеј на леду
бокс и ММА.
Савети за смањење стреса док пратите спорт
Пре свега, правите редовне паузе током гледања, како бисте смањили константну напетост. Умерена физичка активност у току гледања (шетња по соби, истезање… ), може да буде делотворна за смањење стреса. Дишите дубоко. Не пропустите прилику да се повремено подсећате да је то ипак само игра. Чак и ако имате блиску особу у тиму за који навијате, фанатизам не би смео да вас преплави.
Уколико имате историју срчаних или кардиоваскуларних проблема, консултујте се са лекаром о реакцијама ако вам којим случајем позли током гледања спортског догађаја.
Zašto muškarci zaboravljaju rođendane – Nema veze sa razlikama među polovima
Преузмите андроид апликацију.