Све више младих се данас уместо књига определе за то да слободно време проведу на телефону читајући кратке и једноставне садржаје или уређујући друштвене мреже.
Интересовање за одређену литературу и концентрација која се некада подразумевала, сада се код млађих генерација често доводи у питање.
Иако млади данас све више времена проводе на друштвеним мрежама, на истим постоје одређени трендови уз помоћ којих познати инфлуенсери дају предлоге књига. На тај начин мотивишу млађе генерације да стварају читалачке навике.
„На пример читају класике, што у данашње време можда и није толико популарно али Достојевски је један од водећих класика који је често на листи наших читалаца. Затим узимају наше класике Мому Капора или рецимо Селимовићеву ,,Тврђаву“, рекла Моника Машеровић, библиотекар Градске библиотеке.
Према искуствима продаваца, млади се углавном определе за научну фантастику или бирају љубавне романе и популарне књиге из психологије. Уз помоћ њих раде на разним техникама самопоуздања. Откривају говор тела и бирају књиге које могу узроковати незадовољства и пружити им почетну помоћ у проналаску решења.
Резултати последње Студије о младима из 2019. године доносе поражавајућу статистику. Од хиљаду младих испитаника 18 посто, односно једна петина није никада прочитала ниједну књигу.
Преузмите андроид апликацију.