Početna > Život i stil
Život i stil

Šta jesti pre, a šta posle treninga?

Ako ste počeli da se bavite nekom fizičkom aktivnošću, već ste na pola puta do boljeg zdravlja i vitkijeg tela. Svi znamo da hrana ima svoju nutritivnu i energetsku vrednost, ali često zaboravljamo na još jednu važnu činjenicu – hrana ima i emotivnu vrednost, pa pogrešan odnos prema hrani može loše da utiče i na telo i na psihu.
Foto: Pixabay/scottwebb

Stoga ne treba da kažnjavamo sebe – već da pronađemo zdravu ravnotežu koja odgovara našim potrebama.

Kada počnemo da vežbamo i kada nam postanu jasni ciljevi, onda je mnogo lakše planirati obroke i jesti više zdrave hrane, a manje prerađene hrane, hleba, slatkiša, grickalica i gaziranih pića…

Kada uspemo da pronađemo taj balans, pronađemo fizičku aktivnost koja nam odgovara i hranu koju volimo, postavlja se jedno pitanje:

Šta jesti pre, a šta posle treninga?

Pre treninga važno je konzumirati uravnotežen obrok kako biste obezbedili dovoljnu količinu energije. Vrsta obroka zavisi i od fizičke aktivnosti, intenziteta i doba dana. Važno je obezbediti dovoljno energije pre fizičke aktivnosti, bez izazivanja smetnji u varenju. Zato poslednji obrok pre treninga treba da pojedemo najkasnije dva sata pre početka treninga.

Pre treninga treba da jedete:

Grčki jogurt sa voćem zadovoljava potrebe za ugljenim hidratima, proteinima i hidratacijom iz voća.

Smuti sa proteinima sa dodatkom spanaća ili voća.

Ovsena kaša sa proteinima i bananama.

Sendvič od piletine ili ćuretine u lepinji od celog zrna.

Kriške jabuke sa puterom od kikirikija.

Posle intenzivnog treninga važno je pravilo kako nahraniti telo kombinacijom proteina i ugljenih hidrata kako bi se mišići brže regenerisali i popunili depoi glikogena.

Nakon treninga treba da jedete:

Proteinski šejk sa voćem (banane, šumsko voće, bobice). Voće je odličan izvor ugljenih hidrata i poboljšava apsorpciju proteina.

Skir ili grčki jogurt u kombinaciji sa orasima (bademi, lešnici, orasi, brazilski orasi), proteinima, ugljenim hidratima i zdravim masnim kiselinama koje su neophodne za normalno funkcionisanje organizma.

Grilovana piletina ili ćuretina sa slatkim krompirom ili povrćem (brokoli, karfiol, spanać, blitva).

Odličan je balans proteina i složenih ugljenih hidrata, a sadrži i preko potrebna vlakna.

Zrnati sir sa ananasom ili breskvom. Tunjevina ili losos sa divljim pirinčem.

Odličan izvor proteina, ugljenih hidrata i omega 3 masnih kiselina.

Salata od kinoe sa leblebijem i povrćem na žaru. Sadrži složene ugljene hidrate, vlakna i proteine.

U celom ovom procesu ne zaboravite na kvalitetnu hidrataciju. Izotonična pića su odlična za obnavljanje elektrolita. Tokom fizičke aktivnosti gubi se mnogo telesne tečnosti. Cilj je da se obrok konzumira u roku od 30 minuta do jednog sata kako bi telo imalo vremena da se oporavi.

Ova vrsta hrane povezana je sa depresijom kod žena

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake