Početna > Život i stil
Život i stil

Šta jesti da bi vam štitna žlezda bila zdrava?

Gotovo svi znamo minimum jednu osobu koja ima problema i pati se sa štitnom žlezdom, međutim veliki broj nas nema svest na šta sve u organizmu ona može da utiče i koliko može da nam našteti.
Foto: Wikimedia Commons/Rodrigo Arrangoiz, Fernando Cordera, David Caba, Manuel Muñoz, Eduardo Moreno, Enrique Luque de León

U želji da se bolje upoznamo sa ljudskim organizmom, te pronađemo način da ga odbranimo i držimo zdravim, razgovarali smo sa savetnikom za ishranu i suplementaciju Strahinjom Markovićem, jer gle čuda, zdravlje vaše štitne žlezde usko je povezano sa onim šta unosite u sebe.

Štitna žlezda i njena funkcija

Štitna (tiroidna) žlezda je endokrina žlezda oblika leptira koja se nalazi u prednjem delu vrata, ispod Adamove jabučice.

Štitna žlezda luči nekoliko hormona (T4 – tiroksin, T3 – trijodtironin, TSH – tireostimulišući hormon, kalcitonin).

Svaki od hormona štitne žlezde ima svoju specifičnu ulogu u organizmu i utiču na metabolizam, rast i razvoj, rad srca, seksualnu funkciju, održavanje trudnoće, nivo glukoze u krvi, telesnu temperaturu i metabolizam kalcijuma.

Hipotiroidizam

Hipotiroidizam je hronična bolest koja nastaje kao posledica niskog nivoa tiroidnog hormona.

Ako se ne tretira, može izazvati ozbiljne i dugoročne poteškoće pa i smrt. Najčešći uzrok je autoimuna bolest Hašimotov tiroiditis, poznatija kao Hašimotova bolest.

Još jedna stvar koja je veoma bitna za zdravlje tiroidne žlezde je jod čiji nedostatak dovodi do hipotiroidizma.

Najčešći simptomi hipotiroidizma su: manjak energije i premor, oticanje zglobova i lica (pogotovo deo vrata gde se nalazi žlezda), neplodnost kod žena, depresija, srčani problemi, intolerancija na hladnoću, povećanje kilaže, konstipacija i usporen rad srca.

Ukoliko se osećate umorno bez razloga ili imate bilo koji od drugih simptoma i znakova hipotiroidizma obratite se svom lekaru koji će vam tesitrati hormone i doneti zaključak.
Foto: PrtSc/myupchar.com/en
Hrana i piće za zdravu štitnu

Na pitanje šta je potrebno kako bi nam štitna žlezda funkcionisala kako treba i proizvodila hormone, Marković je nedvosmisleno istakao da je u pitanju jod.

U našoj ishrani, koja nije toliko bogata plodovima mora jer smo kontinentalna zemlja, jod uglavnom dobijamo iz soli. Ne treba nam previše ali nam i dalje treba za normalno funkcionisanje.

Da bi jod ispunio svoj zadatak u štitnoj žlezdi potrebna mu je aminokiselina tirozin (meso, orašasti plodovi) kao i selen. Najbolje bi bilo da se posavetujete sa doktorom koliko vam joda i selena treba i da li vam je potrebna suplementacija.

Prema savetima savetnika za ishranu i suplementaciju dobri izvori navedenih nutrijenata su riba, piletina, džigerica, jaja, orašasti plodovi, suve šljive, urme, brusnica (može i sok) i brazilski orasi (veoma bogati selenom).

Sada, kada znamo šta je sve potrebno da jedemo kako bismo bili zdravi, nije toliko teško načiniti prvi korak i krenuti putem nekog zdravijeg načina života.

Ivan Dela Kroče doneo svetsku bronzu u Novi Sad

Preuzmite android aplikaciju.