Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта је све потребно за кућну теретану

Вежбање је веома битан део дана и живота генерално.
Фото: Pexels/Alexy Almond

Доктори одувек препоручују што више физичке активности – шетњу, брзо ходање, трчање, кардио и остале вежбе. Уместо тога, многи од нас доста седе током дана, јер сате проводимо пред рачунаром. Уз неколико справа, можете направити сопствену теретану у својој кући.

Прва ствар коју треба да урадите је да изаберете најбоље место где ћете лоцирати своју кућну теретану.

Уколико услови то дозвољавају, идеално би било да преуредите подрум, таван или део дворишта. Ако живите у стану, можете једну собу или део неке просторије преградити и претворити у свој кутак за вежбање.

Друга битна ствар коју треба да одредите је буџет. Прављење теретане може коштати доста, али ако имате ограничене новчане могућности, немојте се обесхрабрити. Много новца није примарно да би се направила функционална теретана.

Следећи корак је куповина справа и опреме. Можете потражити нове или коришћене справе. Пре него што ишта одлучите да купите, добро истражите све опције. Прелистајте огласе, као и понуде на друштвеним мрежама.

Још једна битна ствар на коју поједини често забораве јесте да температура у просторији у којој вежбате мора бити оптимална. Ово доста зависи и од тога где се налази теретана.

На пример, гаражу ће бити много теже загрејати или расхладити него рецимо собу у стану. Решење може бити климатизовање просторије за летње месеце или подно грејање зими. Ту су увек и вентилатори и грејалице као јефтинија опција.

Добро осветљење је још нешто што просторију чини пријатнијом за вежбање. Светлост и топлота се своде на личне преференције, али избегавајте светиљке које висе до пола собе.

Ако имате ограничен простор и морате вежбати рецимо у дневном боравку, додавање точкова намештају је одлична опција. На овај начин можете померати ствари и имати довољно простора за вежбање.

Избор подова је веома важан, посебно ако користите тегове или било коју опрему која може оштетити стандардни под.

Дебели гумени под је најбоље поставити у целој просторији коју претварате у теретану. Често људи одлучују да их сложе попут слагалице и на тај начин покрију целу или део просторије.

Зидови су одлично место за складиштење опреме за теретану. Најпаметније је куповати опрему која је мултифункционална и коју ћете моћи да користите за извођење различитих вежби.

Једна од њих је бенч клупа која је кључна за извођење бројних вежби. Ако тражите још више опција њене употребе, набавите и наслоњач.

Два тега и шипка ће бити довољни за основне вежбе. Касније можете купити и друге врсте и величине, како вежбање буде напредовало.

Фото: Pexels/Karolina Grabowska

Тегићи су такође свестран комад опреме. Најбоље би било купити оне на којима можете прилагођавати тежину, у зависности од вежбе.

Кетлбел је још једна спава која се може користити на више начина, а не заузима много места у просторији.

Долази у многим величинама, облицима и тежинама, те у зависности од своје физичке спремности, изаберите онај који ти највише одговара.

Траке за вежбање су практични и јефтини комади које лако можете додати у кућну теретану. Уз њих набавите и простирку за јогу за већу удобност код вежби које радите на поду и истезање на крају тренинга.

Уколико простор и буџет дозвољавају, за кардио тренинг узмите собни бицикл којим можете одрадити одличан тренинг у своја четири зида.

Врећа за бокс и рукавице, поред одличног кардио тренинга, представљају и ослобађање од негативне енергије. Ово је одлична терапија да избаците све негативне мисли из главе.

Пилатес лопту можете користити за јачање кичме и извођење разних других вежби. Можете их користити и као канцеларијску столицу у кућној канцеларији. И оне моге да се нађу повољно.

Не треба заборавити ни огледала у соби. Није лоше огледати се док изводиш одређене вежбе, да видиш да ли их изводиш правилно. Најбоље их је монтирати на зид, а идеално би било да заузимају што већу површину, а тако ће и соба изгледати веће.

 

Преузмите андроид апликацију.