Kad čujemo da netko kaže „On je takav perfekcionista“ ili „Ona mora sve raditi savršeno“ to može biti rečeno s dozom divljenja ili pak s dozom ogorčenosti. S jedne strane, divimo se ljudima i sportistima koji teže visokim standardima, a s druge strane frustrirani smo ljudima i sportistima koji posvećuju previše pažnje detaljima bez da to značajno uteče na finalni produkt.
No, vratimo se korak unatrag. Što je zapravo perfekcionizam?
Perfekcionizam uključuje kontinuiranu težnju dostizanju visokih standarda i upravo je toprednost perfekcionizma u sportu.
Teško je biti vrhunski sportista ako nema zdravih perfekcionističkih tendencija. Ta težnja za napretkom podstiče sportiste da ulažu još više truda i ne odustaju od svojih ciljeva.
Međutim, ako sportista insistira na savršenstvu izvođenja, pokreta, treninga ili takmičenja, fokusira se na rezultat, a ne na proces i to ima negativne posledice za njega poput konstantnog samokritikovanja, takmičarske anksioznosti, frustracije i pada samopouzdanja, onda govorimo o negativnom perfekcionizmu.
On je jedan od velikih neprijatelja sporta i razlog brojnih odustajanja od sporta i neostvarivanja vlastitih potencijala jer sportista bude hronično nezadovoljan sobom.
U sportu često imamo prilike videti osobe koje ulažu jako puno truda u trenažni proces, ali su konstantno nezadovoljne i frustrirane, jako se ljute na sebe zbog greške, a performanse su im hronično ispod sopstvenih mogućnosti.
Takvi perfekcionisti često kod sebe izazivaju stres, brinu, kritikuju se, budu nezadovoljni sobom i ruše sebi samopouzdanje zbog nepostizanja očekivanog savršenstva. Očito je da se kod njih radi o negativnom perfekcionizmu, ali odlična je vest da se pozitivni perfekcionizam može razvijati i trenirati.
Dakle, kako krenuti u borbu s pravim neprijateljem?
Najpre treba obratiti pažnju na ispravno postavljanje ciljeva za trening i takmičenje. Ciljevi prije svega moraju biti realni i usmjereni na stvari koje možete kontrolisati, odnosno, vaš trud.
Dakle, fokus treba biti na stvari koje su unutar vaše kontrole jer jedino takve stvari možemo promeniti i na njih uticati. Primer je i uspešno upravljanje vlastitim intenzitetom koje omogućava da budete u optimalnoj zoni i prebacuje fokus na vas same.
Takođe, trebate razumeti kako nastaju nervoza i trema na takmičenju. Uspešno suočavanje s tim neprijatnim osećanjima zasigurno dovodi do većeg zadovoljstva i uživanja u sportu, a ono što vam u svakom trenutku može pomoći je i korištenje pozitivnog unutrašnjeg samogovora.
Preuzmite android aplikaciju.