Početna > Život i stil
Život i stil

Šta je falafel i kako ga napraviti kod kuće?

Falafel su zapravo pržene kuglice od slanutka ili pasulja, a ovo čuveno jelo se konzumira još od drevnih civilizacija.
Foto: Pixabay/mirsa

Danas je nacionalno jelo Izraela, a služi se i u restoranima širom sveta i na ulicama mnogih gradova.

Često se nalazi na jelovniku vegetarijanaca, a vrlo se lako pravi.

Šta je falafel?

Falafel je tradicionalna bliskoistočna hrana koja se često služi u hlebu koji se zove pita, u lepinji ili tortilji. Pored toga, falafel se može poslužiti u salati, sendviču ili kao zasebno jelo ili prilog. Odlično se slaže sa raznim sosovima, jogurtima ili sirevima.

Kada se napravi, može biti oblikovan kao lopta ili spljošten i izgleda kao žaba krastača.

Zašto je falafel dobar?

Kada se pravi od slanutka, falafel je jelo bogato vlaknima, ali sadrži i mnogo proteina i složenih ugljenih hidrata. Jedna šolja slanutka sadrži oko 15 grama proteina i 14 grama vlakana. Jednako, ova mahunarka je bogata kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, cinkom, vitaminom C i vitaminom B. Iako sadrži ove vitamine i minerale, važno je napomenuti da leblebija sadrži i dosta masti i da je visokokalorična. hranu, posebno ako je pripremljena u dubokom ulju.

Kako se pravi falafel?

Falafel od slanutka najčešće se pravi od već kuvanog slanutka iz konzerve. Jednako se može raditi i sa suvim leblebijem, koji je potrebno ostaviti u vodi preko noći, a ujutru procediti i osušiti leblebije. U oba slučaja, slanutak sa začinima se stavlja u blender i meša dok se ne dobije odgovarajuća tekstura poput paste. Ovako napravljena smeša može da stoji u frižideru dva dana.

Začini se koriste: peršun, kim, seme i listovi korijandera i beli ili mladi luk. Neki ljudi stavljaju i feta sir u falafel. Kada se dobije odgovarajuća struktura prave se loptice u koje se može dodati malo brašna, a na kraju se uvaljaju u prezle i prže u dubokom ulju.

Falafel se može napraviti i u zagrejanoj rerni na 200 stepeni, u plehu premazanom malom količinom ulja. Tokom pečenja potrebno je da se loptice okreću kako bi se ravnomerno ispekle. Falafel je gotov kada poprimi zlatnu boju, posle oko 20 minuta u rerni.

Tačni sastojci za pravljenje falafela su:
  •  leblebije iz konzerve
  • 2 čena belog luka
  • po želji malo mladog luka
  • 2 kašike seckanog peršuna
  • 3 kašike brašna
  • može se dodati i kašičica praška za pecivo
  • malo limunovog soka
  • kašičica kima
  • kašičica korijandera ili kopra
  • malo soli i bibera
Zaključak

Falafel je hrana koja se može jesti kao prilog, samostalno ili u sendviču, salati ili lepinji. Najčešće se pravi od leblebije, dok se može napraviti i od pasulja. Lako se može pripremiti u rerni ili u tiganju i poslužiti sa raznim sosovima.

Sve blagodeti leblebije

Preuzmite android aplikaciju.