Без обзира да ли тражите криптовалуте, акције, некретнине или било коју другу имовину, често ћете видети тржишта описана на један од два начина: као Бул (бик) или Беар (медвед) тржиште.
Једноставно речено, Бул тржиште је тржиште у успону, док је Беар тржиште у опадању. Пошто тржишта често доживљавају свакодневну (или чак тренутну) несигурност, оба термина су генерално резервисана за дужи период кретања нагоре или наниже (20% је опште прихваћена цифра).
Шта је БУЛ (бик) тржиште?
Бул тржиште дефинисано је као временски период у којем већина инвеститора купује, потражња је већа од понуде, поверење тржишта је на високом нивоу, а цене расту. Ако на датом тржишту видите да цене брзо расту, то би могао бити знак да већина инвеститора постаје оптимистична или „bullish“ у погледу даљег раста цене, и може значити да гледате на почетак тржишта бика.
Инвеститори који верују да ће цене временом расти познати су као „бикови“. Како поверење инвеститора расте, појављује се позитивна повратна спрега, која има тенденцију да привуче даље инвестиције, узрокујући да цене и даље расту.
На цену криптовалуте значајно утиче поверење јавности у ту имовину, стратегија коју неки инвеститори користе је да покушају да утврде оптимизам инвеститора на датом тржишту (мера позната као „тржишни сентимент“).
Шта означава крај БУЛ (бик) тржишта?
Чак и током тржишта бика биће флуктуација, падова и корекција. Може бити лако погрешно протумачити краткорочна силазна кретања као крај тржишта бика. Због тога је важно размотрити све потенцијалне знаке за преокрет тренда из шире перспективе, посматрајући акцију цена у дужим временским оквирима. (Инвеститори са краћим временским оквиром често говоре о „куповини пада“.)
Историја је показала да тржишта бика не трају заувек и да ће у неком тренутку поверење инвеститора почети да опада, то би могло да изазове било шта, од лоших вести попут неповољног законодавства до непредвиђених околности попут пандемије КОВИД-19. Оштро кретање цена наниже може да изазове тржиште медведа, где све више инвеститора верује да ће цене наставити да падају, изазивајући силазну спиралу док продају како би спречили даље губитке.
Шта је БЕАР (медвед) тржиште?
БЕАР тржишта се дефинишу као временски период у коме је понуда већа од потражње, поверење је ниско, а цене падају. Песимистични инвеститори који верују да ће цене наставити да падају називају се „медведима“. У периоду тржишта медведа може бити тешко трговати посебно за неискусне трговце.
Познато је да је тешко предвидети када би тржиште могло да се заврши и када је достигнута најнижа цена, пошто је опоравак обично спор и непредвидив процес на који могу утицати многи спољни фактори као што су економски раст, психологија инвеститора и светске вести или догађаји .
Али они такође могу представљати прилике. На крају крајева, ако је ваша инвестициона стратегија дугорочна, куповина током тржишта медведа може се исплатити када се циклус преокрене. Инвеститори са краткорочним стратегијама такође могу бити у потрази за привременим скоковима цена или корекцијама. А за напредније инвеститоре, постоје стратегије као што је кратка продаја, што је начин клађења да ће имовина опасти у цени. Још једна стратегија коју многи крипто инвеститори користе је усредњавање трошкова у доларима, у које бисте уложили одређени износ новца сваке недеље или месеца, без обзира да ли имовина расте или опада. Ово распоређује ваш ризик и омогућава вам да инвестирате на тржишту “бикова и медведа”.
Како су настали термини „бик“ и „медвед“?
Као и многи финансијски термини, порекло није јасно. Али већина људи верује да потичу од начина на који свака животиња напада: бикови гурају рогове нагоре, док медведи канџама гурају надоле. Наравно, постоји дуга историја теорије и доказа око порекла термина. У жаргону берзанских трговаца, бик је неко ко купује хартије од вредности или робу у очекивању раста цене, или неко чије акције доводе до таквог раста цене. Медвед је супротно неко ко продаје хартије од вредности или робу у очекивању пада цене. Засигурно величанствени бик и моћни медвед представљају упечатљиве слике, али како су ова двојица доведена у везу са берзанским брокерима?
Први је дошао медвед. Етимолози указују на пословицу која упозорава да није паметно „продати медвеђу кожу пре него што си медведа ухватио”. До осамнаестог века, термин медвеђа кожа је коришћен у фрази „продати (или купити) медвеђу кожу“. ,,Bearskin“ је брзо скраћен на беар, што је примењено на акције које су се продавале. “Медвед” је продао позајмљене акције са датумом испоруке који је наведен у будућности. Ово је урађено са очекивањем да ће цене акција пасти и да се акције откупе по нижој цени, а разлика од продајне цене остане као профит. Ову врсту продаје користили су многи људи умешани у скандал из раног осамнаестог века у Енглеској познат као мехур Јужног мора.
Мехур Јужног мора је добио име по компанији ,,South Sea Company“, основаној 1711. за трговину са шпанским колонијама у Новом свету. Акције Јужног мора постале су веома пожељне када је краљ постао гувернер компаније, а убрзо су акционари уживали принос до 100 процената. Године 1720. компанија је преузела већину британског државног дуга и убедила своје инвеститоре да одустану од државних ануитета за акције компаније, које су продаване уз веома високу премију. Многи шпекуланти су продавали акције које нису поседовали, а када је цена акција изненада пала, резултат је био дебакл за компанију и трагедија за многе инвеститоре. Термин медвед је био у употреби пре разбијања мехура Јужног мора; међутим, ова афера је донела медведа у широку употребу.
Отприлике у исто време на тржишту се појавио још један животињски симбол. Термин бик је првобитно означавао шпекулативну куповину у очекивању да ће цене акција расти, термин је касније примењен на особу која је вршила такве куповине. Чини се да је животиња изабрана као одговарајући алтер его медведу. Ова слика животиња из осамнаестог века постала је популарна и од тада су медведи и бикови на берзи.
Može biti samo jedan: Ruski Pancir S protiv turskog Barjaktara TB2
Преузмите андроид апликацију.