Kad se u braku donose krupne odluke, važno je kako se partneri usaglašavaju oko njih. U idealnom svetu oboje treba podjednako da učestvuju, ali da li je zaista tako u realnosti.
Romantična priča o paru koji se u svemu slaže čista je utopija i sreće se jedino u periodu velike zaljubljenosti, na početku veze, kada se razlike ne primećuju.
Kada ta faza prođe, počinjemo da sagledavamo različitosti i da se suočavamo sa realnošću. To je period preispitivanja u kom se trudimo da prihvatimo razlike.
Opet, razlike u mišljenjima, u braku, kod kuće, na poslu potpuno su prirodne i zdrave, tvrde stručnjaci i naglašavaju da su sve razmirice posledica neusaglašenih odluka.
Najbolje je, shodno situaciji, proceniti ko treba da odluči i odluku prepustiti tom partneru ili je zajedno doneti.
Bolje je kada jedan odlučuje
„Tražiti da partner odobrava sve naše postupke i odluke beskorisno je i kontraproduktivno.
Kada uđete u brak, izbijte iz glave ideju o vladavini demokratije“, napisala je Keti Meklaflin, novinarka „Vol strit žurnala“ nakon opsežnog istraživanja navika i sklonosti svojih prijatelja i ocenjivanja kvaliteta njihovih brakova.
Meklaflinova je zaključila da o tekućim pitanjima povremeno treba da odlučuju on ili ona, a da pritom ne insistiraju na odobravanju druge strane.
„U suprotnom, stalno dolazi do čarkanja“, kaže novinarka i dodaje da to ne podrazumeva smrt bračne demokratije.
Njeno mišljenje deli i Stefano Gastaldi, psiholog i psihoterapeut na Institutu „Minotaur“ iz Milana.
„Romantična vizija para koji se u svemu slaže plod je prilagođavanja tuđim željama i pretvaranja. Demokratija ne mora uvek da bude simbol jednakosti, već i nestabilnosti“, saopštio je Gastaldi i poručio mladima da se ugledaju na parove sa zavidnim bračnim stažom.
Samo dogovor kuću gradi
Bračni savetnici širom sveta smatraju da se većina parova svađa zbog podele poslova, seksa i novca, tri teme oko kojih je najteže, a samim tim i najvažnije, postići saglasnost.
Ako se ljudi vole, imaju zajedničke ciljeve i žele zajedničku budućnost, oni moraju da daju sve od sebe kako bi se usaglasili oko ove tri teme, ili bilo koje druge koja uzrokuje rasprave.
Razlike ne treba negirati, već naučiti kako se živi s njima, poručuju stručnjaci. Važno je da se nijedan partner ne oseća ugroženo, da ne živi u ubeđenju da njegova reč ništa ne znači i da se on ništa ne pita, posebno kada je reč o važnim stvarima i krupnim odlukama.
Preuzmite android aplikaciju.