Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Шта је „боћање“ и где се у Новом Саду можете опробати у овом спорту?

У зависности од краја и људи који су га населили, спорт „боћање“ познат је још и под називом „балотање“ или „бућање“.
Фото: Градске инфо
Овај изузетно занимљив спорт, најчешћа је асоцијација младима на „игру пензионера“, а последњих неколико година постао је и веома популаран у разним крајевима наше земље, поготово у Новом Саду.

Новосађанима је доста лагана ова теренска игра, опуштена и не захтева претеран темпо. При томе, игра је опште позната по свом друштвеном карактеру који спаја људе – не само учеснике, већ и публику која се увек ту негде нађе да посматра ток игре.

Боћање је игра која се најчешће игра на земљаном терену и екипно, у тиму од четворо, али и у паровима и један на један. Игра се игра „куглама“ од дрвета или метала.

Предвиђено је да сваки играч има од две до четири кугле, зависно од тога колико играча игра. Циљ игре је дa се најмањој кугли, која се назива булин и обично је једнобојна – црвена или бела, приближи што више кугли (боћа).

Победник/победничка екипа је она која има што више боћа близу најмањој кугли – булину.

Историја игре боћања

Игра „боћање“ потпала је званично у категорију спорта крајем 19. века захваљујући Французима. Такође, Французи су наступили са већом иницијативом и приликом оснивања Међународног боћарског савеза који данас окупља многобројне европске екипе.

2002. године се игра боћања званично вратила код нас. Те године је основан Боћарски савез Војводине, а у великом броју градова је већ увелико постојала инцијатива и удружење боћара.

Од тада па до данас је то била само рекреација која је окупљала праве заљубљенике ове занимљиве игре и релативно младе дисциплине спорта.

Терени за боћање у Новом Саду

Како се љубав према боћању преносила са генерације на генерацију, тако су се простори за игру ширили.

У граду Новом Саду на неколико места, на различитим деловима града пронаћи ћете мале оазе боћара.

Сигурно сте приметили, када шетате врелим летњим данима, на једном делу Кеја групу људи која баца „своје боће“.

Ту се екипе само смењују јер је локација идеална да се мало заиграте чак и ако нисте то планирали. Поготово што можете уживати у лепом окружењу сређеног шеталишта.

Друга дестинација за боћање налази се између  Детелинаре и Новог насеља, у Новом парку који се уредио прошле године, а у којем се нашло место и за боћаре. Боћарима је  једнако примамљива ова локација, баш као и она на кеју. Нема додуше поглед на Дунав, али има фонтане, фино уређене зелене површине, савршене дрвореде и праву оазу мира.

Трећа дестинација опет нас води на Лиман, али овај пут на Лиман 3, где се у склопу Лиманског парка налази терен за боћање. Ово добро, старо, познато место, окупља годинама верне поштоваоце овог спорта.

Четврта новосадска дестианција за боћање нас води у скривену четврт Детелинаре. Овај терен су станоници сами направили и често у њему комшијски уживају, друже се и балотају.

Ово су само нека места за која смо ми чули, али верујемо да у Новом Саду постоји још мали милион места на којима се може заиграти овај спорт.

Фото: Градске инфо

Разбибрига и рекреација у топлим данима

Игра „боћање“ се углавном веже за приморске земље где игра траје до касно у ноћ. Не треба нас онда ни чудити што игра има лагани темпо када знамо да се медитерански живот разликује у својој успорености спрам динамичности континенталне средине.

У Новом Саду се најчешће ова лагана спортска рекреација игра лети, али и у периодима пролећа и јесени, када има сунца и нешто топлијег времена.

Најчешћи играчи су старији суграђани јер је форма игре мирна и не захтева претерану акцију.

Међутим то није лоша прилика ни за млађе нараштаје.

Није лоше данас, у овом добу, када је све убразано, мало и успорити темпо. Можда ће вам пријати дружење и савети од нешто старијих и искуснијих Новосађана, чак и уколико сте млади.

Признаћете, бар се боћари знају опусити и смањити стрес!

А, ако пак нисте за овај спорт, искористите још ово мало топлог времена што нам је остало, навратите до неког терена за боћање и уживајте у посматрању својих суграђана како то лепо и лагано раде.

Zašto je Novi Sad postao grad kranova? (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.