Ako je vaš automobil bio potopljen u vodu koja seže više od polovine točkova, sledite ovih pet koraka da biste procenili štetu.
Ne pokušavajte da upalite automobil
Iako je teško odoleti želji da proverite da li vaš automobil radi okretanjem ključa u bravi za paljenje, samo to će trajno oštetiti vaš automobil ako voda uđe u motor. Najsigurnije je automobil „odvući“ na proveru u radionicu.
Pokušajte da odredite koliko je duboko automobil bio potopljen
Posle obilnih kiša i poplava, ova voda je izuzetno prljava i ostavlja mutne i prljave tragove nakon povlačenja. Auto ima blatnjave tragove spolja i iznutra. Ako voda nije prešla donji nivo vrata (prag), najverovatnije ćete proći bez problema. Mnoga osiguravajuća društva će štetu proglasiti ‘totalnom’ ako je nivo vode dostigao donju stranu instrument table (ispod volana).
Kontaktirajte svoju osiguravajuću kompaniju
Osiguranje od poplava je pokriveno u većini paketa osiguranja, tako da ćete u tom slučaju gotovo uvek proći sa nadoknadom štete, ako ne u potpunosti onda delimično.
Pokušajte da osušite i očistite unutrašnjost
Ako je voda ušla u automobil, prvo otvorite sva vrata i prozore i stavite suve peškire na pod da upiju vodu, a zatim, preporučljivo, zamenite bilo koji deo unutrašnjosti koji je bio u kontaktu sa vodom.
Proverite ulje, filter za vazduh i električne sisteme
Ako primetite kapi vode na šipki za merenje ulja ili primetite povećanu količinu ulja u motoru, najbolje je da ne palite motor. Takođe, preporučljivo je da automobil „odvučete” kod servisera koji će zameniti ulje i tečnosti, kao i filter za vazduh. Ako se motor čini bezbednim za pokretanje, proverite sve električne komponente, uključujući svetla, pokazivače pravca, klima uređaj, radio, brave, prozore, čak i svetla na instrumentima. Svako neuobičajeno ponašanje automobila tokom vožnje ili menjanja brzina može ukazivati na električni problem.
Večito pitanje: Na koju osovinu treba staviti bolji par guma?
Preuzmite android aplikaciju.